Hotel U města Kladna
Dům má v kladenském kontextu mimořádně dlouhou a zajímavou historii. Podle archivních pramenů na tomto místě již někdy kolem roku 1600 stával tzv. Martinovský grunt. V druhé polovině 17. století dům koupila vrchnost a zřídila v něm hostinec, kterému se říkalo panská hospoda. V roce 1777 vrchnost dům prodala Petru Kocmanovi, po kterém jej v roce 1809 převzal jeho syn Antonín, který více než 40 let stál v čele Kladna. Nejprve do roku 1848 jako purkmistr a po vzniku obce jako starosta. Zažil tak nástup období mohutného rozvoje města, k němuž přispěl nález uhlí roku 1846 a založení železáren o pět let později. Ve funkci starosty skončil v roce 1861 a za svou činnost byl vyznamenán zlatým záslužným křížem a stříbrným pohárem.
V roce 1884 dům koupil Max kníže z Fürstenbergu a nechal jej přestavět na hotel pojmenovaný U města Kladna, což byl název, který přetrval celá desetiletí. V letech 1890 - 1903 zde působil asi nejznámější nájemce František Lánský, který dal místu výraznou tvář. Lánský začínal jako pikolík v pražské Měšťanské besedě, působil i v pražské pivnici U Ježíška a na Kladně byl po určitou dobu také nájemcem bývalých Lázní Šternberk u Smečna. V roce 1904 pak koupil hotel U nádraží v Lužné u Rakovníka. Za něj hostinec představoval středisko místní inteligence, své sídlo zde měl například spolek Kladenská Beseda.
Vodovod byl do hotelu zaveden až v roce 1897, do té doby se voda nosila z veřejného vodního stojanu na náměstí. Během velké stávky horníků v roce 1900, kdy okresní hejtman nechal na žádost průmyslových podniků do města povolat i vojsko, zde byli ubytování vojenští důstojníci.
Roku 1903 koupili hotel do společného vlastnictví známí kladenští hostinští Jindřich Kraus a Emanuel Hůbl. V letech 1905 - 1907 vystřídal ještě dva nové majitele. Roku 1907 koupili hotel Josef a Aloisie Voňkovi, kterým patřil až do roku 1918. Ti se v roce 1910 pustili do zásadní přestavby hotelu, v zadní partii pozemku postavili nový taneční a divadelní sál s jevištěm. Novostavbu však už v roce 1912 zničil požár. Už v témže roce ale začala obnova hotelu. Po roce 1918 znovu střídal majitele, vlastnila jej například Armáda spásy nebo Družstvo Živnostenského domu v Kladně, které sloužilo všem kladenským živnostníkům a bylo jejich střediskem. To zde v roce 1922 hotel obnovilo pod novým názvem Hotel Živnostenský dům.
Hotel byl přirozeně jedním z center kulturního života města. Za dob Rakouska-Uherska se tu například pravidelně vždy 18. srpna konal zahradní koncert na počest císaře Františka Josefa I. Se svými produkcemi zde první filmy promítali i majitelé kočovných biografů, např. v roce 1903 Americký biograf, který vlastnil Viktor Ponrepo. Těžko pak říct, o co přesně šlo, když zde 25. listopadu 1933 umělec vystupující pod jménem Fakir Faskimater Zenkl uskutečnil jediné představení s poznámkou "Živý muž, který byl z Říčan do Prahy převezen v zaplombované rakvi o sázku 15 tisíc Kč".
V roce 1934 dům prodali manželům Bořivojovi a Cecilii Čepkových, Družstvo ale zůstalo držitelem hostinské koncese, ostatně Bořivoj Čepek dům nekoupil primárně jako hotel, ale především proto, aby mohl rozšířit své podnikání v oblasti prodeje textilu, konfekce, koberců, porcelánu atd. (malou prodejnu textilu měl Čepek v domě již od roku 1923.
Manželé Čepkovi dům vlastnili do roku 1951, kdy jim byl znárodněn a získalo jej MNV v Kladně. V 50. a 60. letech prostory hotelu využíval okresní národní podnik Pramen, který tu měl ředitelství a prodejnu zeleniny. Taneční sál byl adaptován na loutkové divadlo. Koncem 60. let 20. století dům na 20 let obsadily Technické služby města Kladna - sídlilo zde jejich ředitelství a některé další úseky. V 70. a 80. letech zde měla své prostory i cestovní kancelář Čedok.
S rekonstrukcí v letech 2008 - 2009 se do někdejšího hotelu po desetiletích jakoby obloukem vrátila hostinská činnost, když zde v roce 2009 otevřela společnost Etincelle, o. s., v těsném sousedství divadelního sálu, kavárnu Bez Konce, kde dostali prostor pro uplatnění lidé s mentálním a fyzickým handicapem. Zadní trakt čp. 4 vlastní v roce 2024 město Kladno, přední část do náměstí vlastní rodina Hrudkova.