Kleinertova vila
Vilu si nechal v roce 1882 postavit majitel textilní továrny v Hamrštejně Adolf Schwab. Vilu obklopuje kamenná hradba s romantickými strážními věžemi. Domek správce při hlavním vstupu je postavený v témže stylu.
Po druhé světové válce se přádelna znárodnila a z vily se stalo vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti z celého Československa. Léčebna fungovala až do konce devadesátých let.
V roce 1999 město Liberec dětskou oční léčebnu prodalo za velmi nízkou částku 1,4 mil. korun s tím, že zde zůstane zachováno poskytování zdravotních služeb. Novými majiteli se stali liberečtí lékaři Miroslav Samek a Jaroslav Krutský. Ti léčebnu bez náhrady zavřeli a až poté začali hledat peníze na rekonstrukci. Ve smlouvě byl těžko pochopitelný dodatek, že majitelé mohou hledat peníze na rekonstrukci deset let.
Místo toho se ale po deseti letech objevila v nabídce za 18,9 milionu korun i s pozemky, které ale město nikdy neprodalo. Za deset let bez jakékoliv údržby se z léčebny stala ruina. Město se po deseti letech probralo a začalo jednat o odkupu zpět. Než k tomu ale došlo, bylo po zásluze potrestáno. Jednatel společnosti Miroslav Samek zemřel a léčebna spadla do pomalého dědického řízení a budovu prožrala dřevomorka.
Město koupilo vilu zpátky až v roce 2019 za 2,82 milionu. Areál vily, tentokrát skutečně i s pozemky o rozloze cca 38 000 metrů čtverečných, je od roku 2021 na prodej za 20 mil. Kč.