Ústav pro péči o matku a dítě
Komplex budov byl vystavěn před první světovou válkou na popud prof. MUDr. Rudolfa Jedličky, slavného chirurga a rentgenologa, který přišel s myšlenkou vybudovat moderní ústav, kde se budou pacienti léčit nejen podle nejmodernějších lékařských poznatků, ale také díky kultivovanému a příjemnému prostředí. Svým architektonickým pojetím pěti spojených budov a vybudovanému parku se sanatorium blížilo spíš novodobému paláci než nemocnici. Komplex byl dostavěn a slavnostně otevřen roku 1914, krátce před vypuknutím války. Budovu navrhl architekt Rudolf Kříženecký. Stavbu provedla stavební společnost Václav Nekvasil.
Od roku 1925 tu fungovala i porodnice, k dispozici byla dokonce vyhřívaná lůžka pro nedonošené novorozence ve zvláštním izolovaném pokoji. Kvůli komfortu směřovaly pokoje pacientů na jih, zatímco operační sály na sever.
V roce 1951 se areál proměnil na dnešní Ústav péče o matku a dítě. Později došlo k rozšíření areálu, když byla přičleněna sousední nemovitost Neumanka.
V roce 2005 byl ke komplexu budov přičleněn nově vybudovaný monoblok částečně zapuštěný do vyšehradské skály. V monobloku se nachází tři porodní sály a osm porodních pokojů.