Papírový mlýn - horní závod
Papírový mlýn koupil místní továrník Anton Tschinkel, přebudoval ho a v roce 1869 v něm otevřel továrnu na sideritovou keramiku. Byl to druh kameniny s lakovaným povrchem kovových barev. Vznikl zde jeho tzv. horní závod. V roce 1864 koupil od mlynáře Floriána Waltera Dolní lesní mlýn, na jehož místě postavil manufakturu na výrobu majoliky.
Tschinkelovu éru v Dubí ukončila hospodářská krize, kvůli které musel vyhlásit v roce 1885 konkurz. Obě továrny koupila míšeňská společnost Meissner Ofen – und Porzellanfabrik, která z Dubí udělala svou filiálku. Kvůli celním bariérám mezi Německem a Rakousko-Uherskem nakonec dubskou filiálku i s výrobními postupy v roce 1899 prodávají.
Kupcem je Bernard Bloch, majitel továren na výrobu keramiky a porcelánových plastik v Unčíně. Tím začíná další velký rozmach a rozšíření produkce v Dubí. V roce 1900 jeho společnost patřila k největším v Čechách a zaměstnávala zhruba tisíc lidí. Obchodní zastoupení a sklady měl po celém světě a jeho výrobky byly oceněny na řadě výstav. Navázal také spolupráci s významnými umělci, mezi kterými vyniká rakouský secesní malíř Gustav Klimt.
Nejstarší část areálu továrny byla zbořena na přelomu 40. a 50. let 20. století. Novější tovární budova, která vznikla na místě lázní Diana, byla zbořena až v 70. letech.