Hückelovy vily
Novorenesanční vily byly postaveny v letech 1880-1882 podle projektu vídeňského architekta Otto Thienemanna pro Augusta Hückela (levá vila) a jeho bratra Johanna (pravá vila). Bratři Johann a August Hückelovi byli spolumajitelé světoznámé kloboučnické firmy J. J. Hückel’s Söhne. V interiéru se nacházejí malby známého malíře, novojičínského rodáka Eduarda Veitha.
Firma byla po roce 1945 znárodněna a přejmenována na TONAK. Do vlastnictví státu přešly i rodinné vily. Po druhé světové začaly vily chátrat. Za komunistického režimu v jednom objektu fungovala dětská ozdravovna, ve druhém kožní oddělení nemocnice, nějaká péče u vil probíhala.
Zásadní problémy začaly po revoluci, kdy se o vily přestal kdokoliv starat. Po roce 1995 byly na popud tehdejšího okresního úřadu opuštěny. Následovník okresního úřadu Moravskoslezský kraj je v roce 2008 prodal společnosti JTH Teplice. Právě v tomto období došlo k největší destrukci obou vil. JTH Teplice měla na svědomí i zbourání jiné velmi významné stavby v Novém Jičíně a to bývalé tabačky, na jejímž místě vyrostl obchodní komplex, který hyzdí téměř samotné centrum města.
V roce 2016 je odkoupilo město Nový Jičín za 13,7 milionu od společnosti JTH teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka. Památkově chráněné vily byly ve velmi špatném stavu. Město začalo připravovat jejich rekonstrukci. V roce 2018 byly vily zpřístupněny veřejnosti v rámci Dne architektury, na kterém bylo možné také diskutovat s Ing. arch. Milanem Obenausem a jeho kolegy, autory architektonické studie na využití vily Augusta Hückela. Od 1. října 2023 bude zpřístupněna zahrada v Hückelových vilách. Rozhodla o tom Rada města na svém zářijovém zasedání, kde radní schválili provozní řád nového městského parku.
Kromě zmíněných dvou vil stojí poblíž ještě dvě další, které patřily Hugovi a Hansi Hückelovým.