Lihovar rodiny Deutschů
Před válkou zde v čp. 76/78 židovská rodina Deutschových vlastnila úspěšný lihovar a octovar, konkrétně bratři Moritz a Otto Deutsch, který se svou ženou zemřel v roce 1942 v ghettu ve Varšavě. Deutschovi vlastnili také dům v dnešní Mášově ulici. Žili zde však jen krátce od roku 1937. I ten jim poté zabavili nacisté. V roce 2018 jsou před domem takzvané kameny zmizelých, které rodinu připomínají.
Po válce se Moritzovi podařilo získat firmu v restitucích zpátky. O rok později se jí však zmocnili komunisté. Nabídli mu, že může ve firmě zůstat jako ředitel, ale ne majitel. To odmítl. Ještě ten rok rodina emigrovala do Rakouska, odkud emigrovali do Brazílie, kde rodina žije i v roce 2018. Rodina Deutschových se po revoluci zajímala o restituci svého majetku. Nesplňovali však několik podmínek. Neměli třeba české občanství.
Vnukem Moritze Deutsche je Peter Deutsch, který má v roce 2018 již dva dospělé syny Dirka a Henriquea. Dirk žije v Anglii a Henrique ve Španělsku. V Brně se v roce 2018 sešli na rodinnou dovolenou po Evropě za místy Peterova mládí. Areál lihovaru patří v roce 2018 soukromníkovi, který prostor pronajímá The Distillery. Zakladatelé se zabývají konverzí stávajících budov, které už neslouží své původní funkci, a nabízí jim nové využití. S rodinou Deutschových se potkali. „Věnuji se historii budovy lihovaru. Dojalo mě, že jsem se s rodinou Deutschových mohl dnes opravdu setkat a popovídat si s nimi,” řekl spoluzakladatel Viktor Odstrčilík.
Budova v roce 2018 slouží především jako studio a kancelář pro mladé architekty. Také však jako kulturní prostor pro veřejnost. V létě se zde griluje nebo si zde lidé mohou zajít na kávu.