Goldmannova vila
Výstavbu vily zadal okolo roku 1909 chomutovský právník židovského původu Richard Goldmann. V Chomutově se trvale usadil v roce 1888 a mezi jeho nejvýznamnější klienty patřily například městské Mannesmannovy válcovny trub a hnědouhelné důlní společnosti, díky čemuž se stal jedním z nejbohatších občanů města. Třípodlažní stavba dokončená roku 1910 měla bohatě zdobený interiér a fasádu, stala se také největší sídelní vilou ve městě.
Richard Goldmann významně zasahoval i do dění ve městě. Byl ve výboru při stavbě přehrady Kamenička, působil také jako radní. Za manželku měl Sally Goldmannovou, která byla o šest let mladší. Richard zemřel v roce 1924 ve třiašedesáti letech. Goldmann sbíral malířské miniatury. Za svůj život jich nashromáždil sto pětatřicet. Znalci Godmannovu sbírku srovnávají s kolekcí holandské královny.
Sally Goldmannová přišla o svou vilu na podzim 1938. Zkonfiskovali ji nacisté, kteří nastupovali k moci. Koncem třicátých let začala rozprodávat svůj majetek, zejména do chomutovského muzea. V roce 1940 odprodala do sbírek muzea i sto třicet miniatur. S dalšími chomutovskými Židy, kteří také přišli o své domy a byty, musela poté Sally Goldmannová sdílet hromadné nouzové ubytování. V listopadu 1942 ji deportovali do Terezína. V květnu následujícího roku v lágru zemřela. Ještě předtím, v červnu 1942, se do terezínského ghetta dostala i její dcera Margareta a vnučky Alžběta a Františka. Žádná z nich se konce druhé světové války bohužel nedožila.
Po válce ve vile působilo ministerstvo informací. V roce 1977 byl dům pro špatný technický stav opuštěn, určitý čas tu byl do listopadu 1989 Pionýrský dům Vodního podniku. V roce 1980 bylo zahájeno stavební řízení na rekonstrukci. K plné rekonstrukci ale nakonec nikdy nedošlo. Měla zde být tělocvična, herna a ředitelství Domu pionýrů. Po revoluci se město soudilo s podnikem Vodní stavby, neboť chtělo vilu získat jako svůj historický majetek. Během vleklého sporu dům začal chátrat.
Město vilu v roce 2003 prodalo v dražbě soukromníkovi, ten se o zchátralý dům dosud nestará. Hlavní problém nastal i v tom, že většinu pozemků, které sousedí vilou, odkoupil od dědiců Richarda Goldmanna soused (viz galerie a výřez katastru nemovitostí). Dědicové nabízeli pozemky i panu Součkovi, vlastníkovi vily, ten ale na jejich nabídku nepřistoupil. Následně je od souseda chtěl získat soudně s tím, že má potřebu zákonného přístupu. Ten ovšem ze dvou stran má, tedy se mu to nepovedlo. Vilu chtěl sousedovi také prodat, ale podle souseda za cenu, která nebyla adekvátní ke stavu budovy.
Chomutovské sdružení Kuprospěchu zde 30. června 2017 pořádá zahradní párty, na které nechyběli zahraniční umělci, dobré jídlo nebo historická přednáška. Vila chátrá i v roce 2024. Majitel vily, pan Petr Souček z Prahy, podle katastru nemovitostí v Chomutově například vlastní i sousední dvojdům na adrese Politických vězňů 3271/3 a 3270/1.