Hanácká kasárna
Historie objektu úzce souvisí s vojenskou historií Olomouce. V souvislosti s válkami o tzv. rakouské dědictví byla sice z rozkazu Marie Terezie ve městě Olomouc vybudována tehdy moderní bastionová polygonní pevnost s množstvím redut a předsunutých pevnůstek, včetně korunní hradby, ale nejstarší vojenská nemocnice byla situována mimo tento systém v Klášterním Hradisku. Právě s ohledem na její lokaci vně pevnosti, bylo později císařem Ferdinandem I. rozhodnuto o vybudování záložní vojenské nemocnice uvnitř města pro případ jeho obléhání. Stavba byla vybudována kolem roku 1840. V areálu byla zbudována také kaple sv. Jana Křtitele, která dodnes představuje dominantu nádvoří.
V roce 2014 armáda budovu opustila a kasárna přestala být využívána. Památkově chráněný objekt převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od Ministerstva obrany. Vláda pak v roce 2020 schválila jeho prodej. Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství s ojedinělou stavební i armádní historií. Užitná plocha budovy přesahuje 19 000 m2. Jedinečnost stavby lze spatřovat mimo jiné v unikátním řešení odvětrání svislých stavebních konstrukcí prostřednictvím podzemního tunelu, který navazuje na světlíky, tzv. anglické dvorky. Tento systém zabezpečuje stavbu proti vzlínání zemní vlhkosti.
Vítězem elektronické aukce se v lednu 2025 stala brněnská developerská společnost Salibary Richarda Saliby. Kasárna vydražil za 91 milionů, v aukci posledním příhozem 100.000 korun předběhl olomouckou developerskou skupinu Redstone. Dohromady padlo deset příhozů a konečná částka se tím zvýšila o milion korun. Státu se kulturní nemovitou památku podařilo prodat na desátý pokus. V Brně developerská skupina pana Saliby učinila desítku rekonstrukcí, mezi významnější nemovitosti patří například Palác Padowetz, Palác Jalta, hotel Grand, škola na Šujanově náměstí a další.
