Bouda Kuprovka (Exteriér), autor: FB Horská bouda KUPROVKA, datum: 2023

Bouda Kuprovka

Stručné info

V roce 1850 vlastnil boudu Johann Adolf. Tato rodina vlastnila i nedalekou Dvorskou boudu. S dcerou Johanna Adolfa se oženil Franz Bradler z Hanapetrovy Paseky. Později jako Adolfův zeť boudu zdědil.

Syn Franze Bradlera, taktéž Franz, přezdívaný Luční Franta, vlastnil boudu od roku 1908. Byl zručným tesařem a šikovným řemeslníkem, za znovuzrození mu a jeho dvěma nejstarším synům, také výborným muzikantů, vděčil nejeden vyhořelý dům v širokém okolí. Vyráběl i opravoval saně, sudy i dřevěné škopky na krmení krav.

Bouda nabízela i ubytování, které Bradler rok od roku vylepšoval. Hostinská místnost poskytovala daleké výhledy do kraje, za velmi jasného počasí prý byly k rozeznání dokonce pražské věže. Všichni čtyři synové se proti své vůli ocitli na bojištích 2. světové války, jeden z nich se nevrátil a byl prohlášen za zmizelého. Rodina musela odejít roku 1946.

Mezi následujícími majiteli byl také jeden z moravských měděných dolů, po nich nese bouda své jméno, měď je latinsky Cuprum.

Bouda nyní poskytuje celoroční ubytování, kapacita je pro 38 osob. Pro ubytované hosty vaří výbornou českou kuchyni. Snídaně jsou podávány formou švédského stolu, obědy a večeře jsou jednotné.

Adresa
část obce Strážné 109, 54352 Strážné
Rok stavby
Galerie
Bouda Kuprovka (Exteriér), autor: FB Horská bouda KUPROVKA, datum: 2023
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Subjekty

Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.

Časová osa

2019
Bouda poskytuje celoroční ubytování, kapacita je pro 38 osob. Pro ubytované hosty vaří výbornou českou kuchyni. Snídaně jsou podávány formou švédského stolu, obědy a večeře jsou jednotné. [2] Majitelem boudy je pan Pánek Zbyněk.
1946
Bouda nabízela i ubytování, které Bradler rok od roku vylepšoval. Hostinská místnost poskytovala daleké výhledy do kraje, za velmi jasného počasí prý byly k rozeznání dokonce pražské věže. Všichni čtyři synové se proti své vůli ocitli na bojištích 2. světové války, jeden z nich se nevrátil a byl prohlášen za zmizelého. Rodina musela odejít roku 1946. Mezi následujícími majiteli byl také jeden z moravských měděných dolů, po nich nese bouda své jméno (měď – cupprum.) [1]
1908
Syn Franze Bradlera, taktéž Franz, přezdívaný „Wiesn-Franz“ (Luční Franta), vlastnil boudu od roku 1908. Byl zručným tesařem a šikovným řemeslníkem, za znovuzrození mu a jeho dvěma nejstarším synům (také výborným muzikantům) vděčil nejeden vyhořelý dům v širokém okolí. Ke Kuprovce patřilo 5 hektarů luk, které musely uživit 6–8 krav a mladého dobytka. Krávy se pásly jen v lese, aby se z luk dalo sklízet seno. Wiesn-Franz si ke své obživě přilepšoval díky neobvyklé šikovnosti a zručnosti. Vyráběl i opravoval saně, sudy i dřevěné škopky na krmení krav. [1]
1850
Prvním doloženým obyvatelem boudy byl „MichelNaz“ (Ignaz) Tannhäuser. V roce 1850 vlastnil boudu Johann Adolf, s jehož dcerou se oženil v roce 1837 narozený Franz Bradler z Hanapetrovy Paseky. Později jako Adolfův zeť boudu zdědil. [1]

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

O domu nejsou k dispozici žádné články.

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

FB stránky boudy
Historie krkonošských bud [1]
Horská bouda Kuprovka - Krkonoše - Zadní Rennerovky [2]

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.