Ovocné sady Bříství Žertův statek
Tvrz v Bříství vystavěl rod z Bříství po roce 1388, postupně ale ztratila význam jako šlechtické sídlo a zanikla v prostoru hospodářského dvora.
Po třicetileté válce, kdy ves zcela zpustla, vznikly na Bříství pouze dva statky, přičemž jeden z nich, zvaný Vaněčkův, využil pozůstatků bývalé tvrze a hospodářského dvora. K bývalému Vaněčkovu statku později připojil jeho syn Adam Žert i druhý statek na Bříství, který koupil od Jana Plaňanského. Tím se stala rodina Žertů jedinými majiteli břístevského statku. Do dnešní podoby byl statek přestavěn v roce 1814.
Rodina Žertů se zaměřovala především na zemědělskou výrobu. Vždy šlo o klasické plodiny, které byly doplněny zajímavými komoditami (ovocnářství, školkařství, zelinářství, šlechtění zeleninových semen). Tuto etapu ukončilo znárodnění v roce 1949.
Po restituci v roce 1992 zde rodina opět začala se zemědělským podnikáním.
Zbytky tvrze se dochovaly v nejstarší části areálu bývalého špejcharu, který byl postaven s využitím původního zdiva kolem roku 1662 Janem Vaněčkem. Na vnějších zdech špejcharu jsou uchovány originály bronzové výzdoby z památníku bitvy u Kolína v Křečhoři.
Rod Žertů zde v roce 2024 sídlí už 11. generací v přímé linii a stále zde provozují sadařství. Hospodaří na 20 hektarech půdy, z čehož je 14 ha vysázeno stromy jabloní s různou druhovou skladbou a stářím, 2 ha hrušní a 5 ha pole pro pěstování jahod. Vše je zde možné zakoupit.
Podél sadů je vedená také STŘEDOČESKÁ OVOCNÁ STEZKA, což je tématicky zaměřená cyklostezka ve Středočeském kraji, mezi Kolínem a Českým Brodem. U vstupních vrat je také umístěna schránka s razítkem do vaší sbírky či průvodce.