Rychta Karlovice
Bývalý dům správce místních hamrů a hutí byl v roce 1745 přestavěn, jak odkazuje pamětní deska zachovaná na soklu budovy. V té době ji vlastnil A. I. Hoffmann. V roce 1747 byla jeho usedlost povýšena knížetem Johanem Nepomukem Karlem z Lichtenštejna na svobodnou dědičnou rychtu. Rychtář byl víceméně starosta volený majitelem panství. Vnuk Hoffmanna v roce 1781 prodal usedlost Leopoldu Czechovi za 3000 zlatých. Ve vlastnictví potomků Leopolda Czecha zůstal dům až do roku 1945, kdy byl znárodněn. V prvním desetiletí 19. století, kdy už rychtu vlastnil Leopold Czech ml.
Přestože rychta je památkově chráněná už od roku 1958, kvůli exekucím původních majitelů zchátrala do havarijního stavu. Pět šest roků byla budova úplně prázdná, teklo skrz celý barák od střechy až po spodní patro. V roce 2017 ji koupilo v dražbě Hnutí DUHA Jeseníky.
V roce 2021 je už rychta staticky zajištěná, má nový krov či stropy. Karlovice jsou jedním z center turistického ruchu v Jeseníkách. Hnutí má v plánu z rychty udělat ubytovnu pro děti. Veškerou odbornou práci financují z grantů Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury. Na co neseženou peníze, dělají sami v rámci dobrovolnických workcampů a víkendovek. Hnutí DUHA Jeseníky spravuje na Bruntálsku také gotický kostel svatého Jiří ze 13. století, který jako jediný zůstal po zaniklé obci Moravské Pelhřimovy.