Pivovar Kytín
Před první světovou válkou se do Kytína přiženil Josef Pomahač, zedník, aby pomohl obnovit obec poničenou požárem. V roce 1915 ale narukoval. Z haličského bojiště Velké války se už bohužel nevrátil. Jeho potomci se zde ale usadili.
Jeho pravnuk Michal Pomahač starší (59 let v roce 2021) zde po revoluci zakoupil chátrající areál JZD. Původní myšlenka byla taková, že by zde postavil muzeum veteránů, jeho velkou lásku. K němu by byl přidružen i pivovar, aby muzeum živil. Do zřízení pivovaru se pustil skutečně zgruntu. Ač se na první pohled stavení jeví starodávně, jako vystřižené z 19. století, jedná se o novostavbu. Dříve na tomto místě v rámci JZD stála čerpací stanice. Jinak nic. Pivovar tak vznikl v roce 2014 v podstatě na zelené louce a stal se nepřehlédnutelnou dominantou návsi.
Ačkoliv je pivovar novostavba, jeho vybavení a dekorace interiérů už nějaká ta léta čítají. Michal Pomahač starší má rád staré věci, takže výzdoba je skutečně autentická, prvorepubliková, aby ladila s vzezřením pivovaru. Sháněl ji porůznu, například trámy a cihly, kterými je pivovar obložený, pochází ze staré rozpadlé sladovny, která stávala nedaleko Kytína. Stavba je tak poctou předkům i majitelově lásce k historii.
Michal Pomahač mladší (32) bez přehánění dostál svému jménu, a tudíž i rodinné tradici. Pomáhá druhým. V roce 2020 na jaře inicioval projekt Zachraň pivo, který během koronavirové krize pomohl minipivovarům napříč Českou a Slovenskou republikou nalézt spotřebitele. A povedlo se to na výbornou. Podařilo se zachránit miliony litrů piva.
Jako chloubu zdejší produkce pivovaru uvádí kytínskou „desítku“, kterou v pivovaru začali vařit jako vůbec první pivo. Chválí si ji nejen výletníci, kteří mají přes Kytín cestu, ale také odborníci – sládci z jiných pivovarů, kteří měli možnost ten kytínský navštívit.