Vila Felixe Engelsmanna
Mohutné rodinné sídlo, které se řadí k největším vilám v Brně, si nechal v roce 1932 postavit židovský podnikatel v oblasti textilní výroby Felix Engelsmann, a to na místě tří starých domů, které koupil a nechal strhnout. Objekt vznikl v sousedství architektonicky velmi moderně pojatého a tehdy teprve vznikajícího výstaviště. Tvůrce architektonického návrhu vily není znám. Vile proto vévodí ručně vyřezávané schodiště, okna zdobí vitráže, v místnostech neschází dřevěné obložení a stropy jsou mistrovským štukatérským dílem.
Engelsmannovi 14. března 1939, tedy den před zahájením okupace Čech a Moravy nacisty, uprchli přes Vídeň do Švýcarska a následně do Velké Británie, kde se usadili v Huddersfieldu. Průmyslník dlouhodobě podporoval Československo. Na jeho obranu daroval před okupací čtvrt milionu korun. V Británii si založil továrnu, v níž zaměstnával 250 lidí a byl členem Britského klubu československého přátelství.
Po válce se ale již domů patrně nevrátil, nežádal o vrácení svého rozsáhlého majetku v Brně. Chtěl jen, aby mu vydali jeden z jeho holandských obrazů, ale nedostal ho. Po válce sídlilo ve vile léta vedení První brněnské strojírny.
Majitelé ve vile pořádají komentované prohlídky. Interiéry se pyšnily špičkovými obrazy od holandských mistrů. V roce 2024 je 14 z nich ve sbírce Moravské galerie. Z původního mobiliáře se do dnešních dní sice nic nedochovalo, přesto je na vile Engelsmann co obdivovat. Týká se to i její zahrady. Architekt Michal Doležel pátral po potomcích Engelsmannových, ale marně. Teprve v roce 2023 se mu až z Austrálie ozvala známá těchto potomků, takže se možná ještě podaří k historii vily vypátrat podrobnosti.
Podle odborníků je vila Engelsmann dokladem toho, jak neuvěřitelně pestrá je kolekce brněnských historických vil, zajímavých nejen svojí architekturou, ale i příběhem. Brno bylo počátkem minulého století a v meziválečném období velmi bohaté město. Vily v něm stavěli bohatým průmyslnickým rodinám ti nejlepší světoví stavitelé. „Mnohé z těchto sídel teprve čekají na to, až bude jejich příběh objeven.