Herman a Palma, brusírna drahokamů
Brusírna Herman & Palma, broušení drahokamů a polodrahokamů, byla založena roku 1911 Františkem Hermanem. Firma dodávala zboží do Anglie, Brazílie a dalších, zúčastnila se světové výstavy v Chicagu 1933. Roku 1928 dala postavit tuto budovu s brusírnami a s obchodním domem. Autora této modernistické stavby, dobře začleněné do urbanistické situace, se nepodařilo zjistit. Nad uličním vstupem do jižního křídla jsou umístěny bronzové plastiky sochaře Josefa Drahoňovského (1877–1938), zpodobňující kamenářství – brusiče a mladou ženu s náhrdelníkem.
František Herman byl zakládajícím členem Muzejního spolku pro Turnov a okolí ustanoveného roku 1912. Stal se také prvním předsedou přírodovědného odboru muzea, který vznikl jeho zásluhou z výtěžku kamenářské výstavy konané v roce 1930 v prostorách odborné šperkařské školy. Do instituce daroval ve 30. letech řadu drahých kamenů, které se staly základem pro mineralogické sbírky. Po krátké nemoci zemřel 20. března 1937. Pohřben je na Mariánském hřbitově. Firmu nadále spravovala jeho rodina v čele s manželkou Marií a synem Jiřím, který ji vedl až do znárodnění podniku v roce 1948.
Ze zdejší laboratoře pro rozbor drahých kamenů se díky působení RNDr. Jana Kašpara vyvinul během II. světové války Výzkumný ústav pro drahokamy, ze kterého se s rozvojem polovodičové techniky stal v padesátých letech Výzkumný ústav monokrystalů při n. p. Preciosa, kam byla brusírna po znárodnění začleněna.
V roce 2024 jsou v budově umístěny různé služby a obchody, mimo jiné také chráněná dílna. Stavebně je budova beze změny, pouze okna byla vyměněna za plastová.