Správní budova Schichtových závodů
Na počátku slavné společnosti bylo rozhodnutí Georga Schichta, který začal v roce 1848 vyrábět mýdlo ve sklepě svého rodinného domu. Během následujících desetiletí se původně nevýznamná rodinná firma přeměnila v kolos vyvážející mýdlo, nápoje, jedné tuky a další výrobky do celého světa.
George Schicht předal továrnu svým synům, nejvýrazněji se do dějin zapsal Johann , který zde v roce 1882 začal stavět malou továrnu na mýdlo. Výrobní program do značné míry určilo životní přesvědčení Johanna Schichta – jako vyznavač myšlenek L. N. Tolstého byl vegetariánem a užíval proto i při výrobě mýdla pouze rostlinných tuků, především palmového jádrového oleje.
Na první pohled banální událost z roku 1891 udělala z firmy legendu - tehdy si Johann Schicht zaregistroval mýdlo s jelenem. Proč zvolil zrovna toto zvíře, zůstane zřejmě už navždy záhadou.
Roku 1906 se rodinný podnik změnil na akciovou společnost, podstatnou část akcií však i nadále drželi příslušníci rozvětveného rodu Schichtů.
Johann zemřel 3. června 1907 v Ústí nad Labem - necelý rok poté, co byl za zásluhy o průmyslový rozvoj monarchie jmenován císařským radou. Vedení firmy převzal jeho syn Heinrich. Před první světovou válkou společnost dodávala své výrobky tisícům stálých odběratelů po celé Evropě. Pracovalo v ní přibližně 3500 zaměstnanců, kteří měli k dispozici moderně vybavenou ordinaci závodního lékaře, spolehlivý systém nemocenského pojištění, sprchy, prostory pro trávení volného času i vzdělávání, závodní jídelnu a mateřskou školku.
První problémy továrně přinesla světová válka, z hlediska podnikání však ještě větší katastrofu znamenal rozpad monarchie, kdy společnost přišla o tři čtvrtiny odbytových možností. Reakcí na nepříznivé poměry byla mimořádná pozornost věnovaná reklamě: právě jí vděčí mýdlo s jelenem za svou nehynoucí popularitu.
V roce 1946 byla společnost znárodněna a dostala nové jméno: národní podnik Severočeské tukové závody. Ty se pak staly součástí koncernu Tukový průmysl. Při velké privatizaci se z podniku stala akciová společnost Setuza.
Správní budova Setuzy je prázdná a chátrá. Majitel budovy, společnost TUVANO s.r.o., do opravy neinvestuje, její část v roce 2023 dokonce nechala navzdory protestům místní veřejnosti zbourat. Legendární budova Schichtových závodů se nakonec v roce 2023 dočkala památkové ochrany, její oživení je ale v nedohlednu.