Květnický mlýn
Mlýn je poprvé zmíněn v roce 1558. Kromě obvyklých poddanských povinností měl držitel mlýna udržovat i potok a jeho břehy čisté. Majitelé mlýna často střídali, až jej r. 1809 koupili manželé Rybovi, jejichž rod vlastnil mlýn až do r. 1890. Za nich došlo někdy v pol. 19. stol. i k zásadní přestavbě mlýna. V r. 1858 byl výkupem převeden na mlynáře i místní rybník.
R. 1930 koupil mlýn Jiří Hajnovský, který nechal podle návrhu nového strojního zařízení instalovat válcové stolice od firmy Machan a spol. Pardubice.
Od r. 1939 až do znárodnění v r. 1949 vlastnil Květnický mlýn Adolf Krýsa. Po roce 1949 mlýn přestal sloužit svému původnímu účelu, byl opuštěn a rychle chátral.
V l. 1965 a 1974 na něj byly vydány dva demoliční výměry, přestože jeho památková hodnota byla nezpochybnitelná. Tehdejší památková péče s demolicí nesouhlasila a chtěla objekt mlýna zachránit.
Chátrající areál byl r. 1976 nabídnut akademickému sochaři Zdeňku Hoškovi, který jej hodlal využít pro svou výtvarnou činnost a vytvořit ze mlýna svůj ateliér, depozitář a také objekt k trvalému bydlení. Majitel mlýn postupně zachránil část mlýnice slouží jako galerie s kavárnou. A majitel Zdeněk Hošek věří, že jednou se u něj bude točit i dřevěné mlýnské kolo - i když naprázdno.
Pořádají se tu třeba výtvarné a filmové dílny, výstavy, koncerty, přednášky, masopust, adventní koncerty, oslavy, svatby… a mnoho dalšího!