Vila Grébovka
Moritz Gröbe, společník firmy A. Lanna a J. Schebek, zabývající se výstavbou železnic nebo mostů, koupil zdejší pozemky roku 1870. Terasa pro stavbu vznikla navážkou materiálu ze stavby železničního vinohradského tunelu. Návrhem vily inspirované italskou renesancí byli pověření architekti Antonín Barvitius (stavba) a Josef Schulz (interiéry). Základní kámen byl položen 3. června 1871 a je dodnes k vidění v suterénu budovy. Stavba byla dokončena v roce 1874.
Již roku 1871 se započalo s úpravou zahrad a se stavbou umělých skal, na niž se podílel sochař Josef Vorlíček. Park byl dokončen v roce 1888. V roce 1905 Gröbeho dědicové objekt odprodali vinohradské obci. Park byl otevřen veřejnosti a přejmenován na Havlíčkovy sady.
Celý areál fatálně poškodilo bombardování v roce 1945. Vilu poté v letech 1950–1953 rekonstruovali podle projektu architekta Pavla Smetany pro Ústřední dům pionýrů a mládeže.
V roce 2001 si vilu od Prahy 2 pronajala organizace CEELI Institut, na oplátku ji zrenovovala do její původní krásy a poskytuje k dalším pronájmům. Ročně se v ní koná přes 75 akcí. Institut se zaměřuje na budování transparentního a nezávislého soudnictví, posilování demokratických institucí nebo podporování právníků a občanské společnosti v represivních prostředích.
Park je oblíbeným místem pro odpočinek i různé akce, včetně Vinobraní.