Dům U Lichviců
Stavitelem domu byl už v roce 1438 mistr Staněk z Menšího města Pražského, ten byl také autorem sousedního kostela. Vlastníkem byl Tomáš Kolář ze Slap. Na počátku 16. století se dům dostal do majetku rodiny Lichviců, která patřila k původním táborským rodinám. Prvním vlastníkem byl Martin Lichvice, soukeník. Po velkém požáru v Táboře roku 1532 byl dům č. 5 vystaven znovu Janem, synem Martina Lichvice. V té době vznikly pravděpodobně i rozlehlé třípatrové sklepy, svědčící o tom, že již tehdy Jan vedle prodeje sukna ve velkém, vedl tu též silně várku a šenk piva i vína. V majetku rodu Lichviců, jimž byl přidělen i erb a predikát „z Lichvice“, zůstává dům až do roku 1569. Po něm přešel do rukou Pavla Zálužského, primasa městského a císařského rychtáře.
Roku 1639 byl dům prodán Zikmundovi Myslíkovi, svobodnému pánu z Hyršova, za 2000 zlatých a ten jej téhož roku postoupil své nevěstě, urozené Alžbětě Johanně Černínové z Chudenic, kterou roku 1640 pojal za manželku. Za třicetileté války (1618–1648) mladá paní bydlela v domě sama, zatímco její choť sloužil v císařském vojsku jako důstojník, který zbytek života prožil v klášteře Karmelitánů malostranských v Praze. Po své smrti jim odkázal veškerý svůj majetek. Karmelitáni si domu mnoho nehleděli, ačkoliv ho drželi více než jedno století. A tak dům chátral, což dokládají i zprávy úřadu krajského hejtmana, kterému byla část místností pronajata. Roku 1777 prodali dům karmelitáni královskému poštmistru Josefu Čížkovskému.
V 70. letech 19. století měla v poschodí svoji místnost Měšťanská beseda, v přízemí byl hostinec. Roku 1933 koupil dům hoteliér Jaroslav Teverný, který jej uvedl do původního stavu. Dřívější Formanka byla změněna na hotel Beseda.
V roce 2024 je dům využíván pro účely Střediska praktického vyučování - učební obor kuchař, číšník. Nachází se v něm restaurace Beseda, muzeum piva a minipivovar, v patře jsou umístěny provozní kanceláře.