Restaurace Pivovar Monopol
Dům byl postaven kolem roku 1850, byl využíván jako hostinec. V domě Zum Schwan (U Labutě) provozoval jeho majitel August Rücknagel kromě kavárny Nachtfalter (Noční motýl) také kino a varieté.
V dobách socialismu sloužil jako obchodní dům lahůdkových potravin s názvem „Monopol“.
Zchátralý objekt na Masarykově třídě koupili manželé Jiří a Gabriela Schönbauerovi, kteří v té době již společně vlastnili v Teplicích několik zavedených restaurací a klubů, a rozhodli se pro vybudování restaurace s vlastní výrobou piva a ubytováním. V letech 2012-2014 prodělal areál rozsáhlou rekonstrukci. Snaha byla celé budově vrátit původní podobu. Projekt Monopolu připravil architekt David Vondrášek z barrandovských filmových ateliérů. Autorem maleb na zdi, které znázorňují město Teplice poté, co sem byla zavedena tramvajová linka, a žíznivé štamgasty, jak se ženou za nově naraženým sudem, je akademický malíř mongolské národnosti Ganbold Dalajn.
Fotodokumentace původního vzhledu stropu neexistovala a před rekonstrukcí byl strop v takovém stavu, že na něm už žádné malby vidět nebyly. Ke slovu se proto dostali zkušení umělečtí štukatéři, kteří na něm pracovali dva měsíce a barvy domalovávali malíři. Prostory teplického zařízení jsou opravdu velké (kapacita 200 návštěvníků), mají krásný zdobný strop, nástěnné malby, balkony, ochozy, schodiště vedoucí do pater a salonek. Součástí restaurace je malá stylová pekárnička, kde si vyrábí přílohové pečivo k specialitám a zákusky pro restauraci a kavárnu. Svým interiérem je Monopol jeden z nejkrásnějších minipivovarů v ČR. Nelze než doporučit do Teplic přijet a nasát atmosféru prvorepublikového stylu.