Kalinův mlýn Stod
Kalinův mlýn má bohatou historii, která sahá zatím do 17. století. První zmínky o mlýně na Merklínce se objevují v pozemkových knihách datovaných k 21. dubnu 1857, kdy mlýn vlastnila Theresia Höschl. Nicméně vojenská mapa z let 1764–1768 již mlýn uvádí, což naznačuje, že jeho historie je mnohem starší.
Dne 5. července 1905 se mlýn dostává do rukou Václava Kaliny a jeho manželky Magdaleny. Předtím hospodařili v mlýně ve Vojtěšicích, který však vyhořel. Kalinovi zakoupili stodský mlýn za 45 000 korun rakouských. V roce 1909 přistavěli pekárnu. Pod vedením syna Jana Kaliny, který převzal mlýn v roce 1923, probíhá rozsáhlá modernizace. Místo mlýnského kola je instalována Francisova turbína a moderní mlecí stroje. V roce 1924 je zkolaudován a je zavedena elektrická energie. V roce 1937 je mlýn opět modernizován, rozšiřuje se mlýnice o jednu třetinu, přistavuje se čtvrté podlaží.
Během II. světové války čelí Kalinovi obtížím jako československé rodiny v německém Staabu. Po válce jsou Kalinovi neprávem odsouzeni za kolaboraci, což bylo později zrušeno. V roce 1954 byl mlýn znárodněn a v roce 1989, po pádu komunismu, byl mlýn s částečným příslušenstvím vrácen v restituci Janu Kalinovi ml.
V roce 2022 mlýn kupují Lenka Jedličková a Michal Primák, kteří začínají s rekonstrukcí a obnovou. V květnu 2024 se mlýn poprvé otevírá veřejnosti při příležitosti Dne otevřených mlýnů.
V mlýně je možné celoročně navštívit komentovanou prohlídku, zahrát si originální únikovku na motivy historie mlýna a rodiny Kalinů, využít služeb realitky majitele mlýna nebo se ubytovat v bytě mlynáře. V teplých dnech se v mlýně pořádají různé akce, jako setkání nebo divadelní představení.