Zámek Brandýs nad Orlicí
V místech dnešního nového zámku stával dříve malý klášter jednoty bratrské. Po roce 1636 byly jeho prostory upraveny na obydlí panských úředníků.
Za Trautmannsdorfů (od roku 1652) byla správa panství přesunuta do Litomyšle a panský dům přeměněn v tržnici, ba později ponechán svému osudu. Až roku 1781 přistoupili k přestavbě zbytků někdejšího panského domu v nový zámek. Stavbu řídil trautmannsdorfský stavitel J. Tůma. Trautmannsdorfská éra na zámku skončila roku 1806, kdy Ferdinand Trautmannsdorf prodal Brandýs pruskému šlechtici Arnoštu Mořicovi z Lynar.
V roce 1817 koupil zámek bohatý pražský měšťan Karel Blažek a do roku 1820 jej přestavěl. Rodina Blažků hospodařila v Brandýse do roku 1869, kdy brandýský velkostatek čítající 21 vsí koupil Jiří Parish. Roku 1914 koupila Brandýs bankéřská rodina Fischerů a nechala jej radikálně přestavět. Novobarokní přestavba byla podle projektu A. Dlabače.
Roku 1950 byl zámek zestátněn a připadl ČSTV. Roku 1958 byl adaptován na internát střední průmyslové školy textilní v Ústí nad Orlicí. Od roku 1984 sloužil jako internát střední průmyslové školy železniční v České Třebové. V roce 1997 byla budova poškozena povodněmi, voda při povodních tehdy dosahovala do výšky jednoho a půl metru. Poté v zámku byl výchovný ústav dětí a mládeže.
Když se v roce 2013 propadl strop se secesní štukovou výzdobou v prvním patře, byl zámek vyklizen. Následný průzkum odhalil masivní poškození dřevěných částí stropu nad prvním patrem hnilobou a dřevomorkou. Ministerstvo školství zanechalo zámek jeho osudu a v roce 2017 ho předalo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jej v roce 2019 nabídl k prodeji.
Až napočtvrté se podařilo prodat zámek. Dražby se zúčastnili dva zájemci, nejvyšší nabídka činila 3,990 milionu korun. Získal jej lékař Pavel Skalický, který plánuje budovu spolu s přáteli zachránit, rekonstruovat a částečně zpřístupnit veřejnosti
