Kralova vila
Vila byla vybudována v letech 1932 až 1933 podle návrhu architekta Fritze Reichla, který se ve strohosti návrhu inspiroval Adolfem Loosem. Vilu si nechal zbudovat Johann Nepomuk Kral, místní podnikatel, který se věnoval několika oblastem činnosti najednou (provozoval nákladní dopravu, vlastnil obchody, pražírnu kávy apod.).
Po druhé světové válce byl objekt nejspíše vyvlastněn (jeho vlastník byl jako sudetský Němec zatčen a odsouzen k těžkým pracím) a nakonec sloužil jako mateřská škola, jesle, resp. školní družina. Také jako sklad technických služeb. Po roce 2008 se z ní dokonce stal squat. Veškeré kovové a mosazné prvky, které se daly zpeněžit, zmizely.
V roce 2014, kdy hrozilo, že někdejší pýcha Prachatic půjde k zemi, aby ustoupila silnici, založily Barbora Koritenská, Kateřina Wagnerová a Pavla Zelenková sdružení Živá vila. Vilu si pronajali od města za účelem setkávání obyvatel Prachatic a vytvoření komunitní zahrady. Spolek pořádá komentované prohlídky stavby a snaží se, aby byla prohlášena za kulturní památku. Od září 2016 po krátkou dobu byla stavba evidována jako kulturní památka, město Prachatice se však proti tomuto rozhodnutí odvolalo a v lednu 2018 byl statut památky odebrán.
Z původních třech zakladatelek zůstala v roce 2024 ve spolku aktivní pouze Barbora Koritenská, k ní se později přidal její bratr Libor Staněk a přátelé. Spolek Živá vila je v kontaktu se synem původního majitele Hansem Kralem, kterému je dnes přes devadesát let. Ve svém rodném domě se byl dokonce podívat, spolku dovezl i původní fotografie vily a zavzpomínal na své rané dětství v Prachaticích. Budoucnost Kralovy vily je zatím nejistá. Vedení města se zatím vilu předat spolku na delší dobu nebo ji prodat soukromému majiteli nechystá.
![Kralova vila (Exteriér)](/image/estate/39/b62856d06e0ce39d5c0e414f2c3c1f50.150x150.fit.q85.webp)