Nejprve nechal v Kyselce Heinrich Mattoni mezi lety 1873-1875 postavit tento objekt Jindřichova dvora. Sloužil jako zasilatelství stáčené minerální vody, kanceláře a byty zaměstnanců exportu. Na počátku 90. let 19. století byl objekt Jindřichova dvora architektonicky upraven vídeňským architektem Karlem Haybäckem. V období 1890-1891 byla k jihozápadnímu nároží přistavěna dominantní věž. V nice nárožní věže byla umístěna plastika dívky s amforou, z níž vytékal proud vody, symbolizující zdejší prameny. V letech 1892-1893 získala budova podobu s hrázděnými štíty rizalitů. Po nepovedené privatizaci lázní v roce 1992 objekt střídal majitele, zůstal nevyužit a chátral. V roce 2013 objekt převzala obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Od té doby probíhá snaha o jeho záchranu. V roce 2016 bylo například nad budovou postaveno provizorní zastřešení, pod konstrukcí střechy zajištěny nosné konstrukce stěn a stropů. V části rohové věže bylo provedeno restaurování oken, okenních křídel, okenních rámů, kování a skleněných výplní. Od roku 2017 probíhá postupná obnova střešní konstrukce věže, která je tvořena ocelovou konstrukcí opláštěnou zinkovým plechem. Proběhlo i náročné restaurování původních zinkových odlitků, které část lucerny přizdobují.
✅Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu.
Doplňující info
Areál slavných lázní Kyselka chátrá už od 90. let. Z celkem 20 dochovaných památkově chráněných budov v Kyselce jich osm vlastní o.p.s. Lázně Kyselka, dalších 6 budov, spolu s pozemky okolo areálu, patří Karlovarským minerálním vodám a.s., jenž vlastní i stáčírnu a s ní značku Mattoni. Cenné budovy postupně procházejí rekonstrukcí.
Od roku 2017 probíhá postupná obnova střešní konstrukce věže, která je tvořena ocelovou konstrukcí opláštěnou zinkovým plechem. Proběhlo i náročné restaurování původních zinkových odlitků, které část lucerny přizdobují.
2016
V roce 2016 bylo například nad budovou postaveno provizorní zastřešení, pod konstrukcí střechy zajištěny nosné konstrukce stěn a stropů. V části rohové věže bylo provedeno restaurování oken, okenních křídel, okenních rámů, kování a skleněných výplní.
2013
V roce 2013 objekt převzala obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Od té doby probíhá snaha o jeho záchranu.
1992
Po nepovedené privatizaci lázní v roce 1992 objekt střídal majitele, zůstal nevyužit a chátral.
1892
V letech 1892-1893 získala budova podobu s hrázděnými štíty rizalitů.
1890
Na počátku 90. let 19. století byl objekt Jindřichova dvora architektonicky upraven vídeňským architektem Karlem Haybäckem. V období 1890-1891 byla k jihozápadnímu nároží přistavěna dominantní věž. V nice nárožní věže byla umístěna plastika dívky s amforou, z níž vytékal proud vody, symbolizující zdejší prameny.
1873
Nejprve nechal v Kyselce Heinrich Mattoni mezi lety 1873-1875 postavit tento objekt Jindřichova dvora. Sloužil jako zasilatelství stáčené minerální vody, kanceláře a byty zaměstnanců exportu.