Stará radnice Veselí nad Lužnicí
Po požáru původní radnice v roce 1579 byla postavena tato v roce 1616 v renesančním slohu. Roku 1764 opět radnice vyhořela a s ní i celý městský archiv. Byla sice obnovena, ale průčelí do náměstí bylo vystavěno již v barokním stylu. Tou dobou čelo ozdobila i věžička s hodinami. V náhledu lze rozpoznat rožmberský, schwarzenberský a habsburský znak. Roku 1912 byl navíc přistavěn sál, o 24 let později se dočkal i jeviště.
Od roku 1984 bylo vlastníkem Sdružení technických sportů a činností ČSR. Do 80. let minulého století skutečně sloužila občanům jako radnice, pivovar a později jako kulturně-společenské zařízení.
Po revoluci získala bývalou radnici v rámci restituce Emilia Šinková. V dražbě ho pak koupil Radim Konvalinka. V roce 1994 dostal stavební povolení na opravu a úpravu objektu. Při rekonstrukcích byla objevena na východní straně původní sgrafita. Radim Konvalinka chtěl objekt přestavět na hotelové a kongresové centrum. To se mu však nepodařilo. Zvládl pouze statické zajištění budovy a kompletní rekonstrukci střechy. Již v roce 2006 se objevila první veřejná snaha dostat objekt do majetku města, s volebním heslem visícím na průčelí „Chcete mě zpět, volte 5“. Od té doby si zařazovala do svého volebního programu koupi a využití Staré radnice řada dalších kandidujících subjektů do zastupitelstva. O jeho koupi ale nakonec politici poprvé hlasovali až v roce 2019.
Vedení města nakonec až v roce 2023 odsouhlasilo její odkoupení a má i jasnou vizi, jak budově vrátit ztracený věhlas. Přední část Staré radnice by po rekonstrukci mohla sloužit jako reprezentativní prostor a infocentrum. Zadní část, která v minulosti fungovala jako pivovar, by mohla znovu sloužit k témuž účelu. V r. 2024 uzavřena Smlouva o spolupráci a Smlouva darovací mezi městem Veselí nad Lužnicí a Jihočeským krajem o společném využití objektu Staré radnice (viz foto článku v časopise Veselsko.)