Tabáková režie (Městský soud v Praze) (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 29.10.2024

Tabáková režie (Městský soud v Praze)

Stručné info

Po vzniku Československa v roce 1918 byla vytvořena Československá tabáková režie, jejímž prostřednictvím byly převzaty do státní správy tabákové továrny i státní trafiky. Budovu pro pražské Ústřední ředitelství této instituce navrhl architekt Alois Dryák v klasicizujícím stylu, kombinujícím neoklasicismus a art deco. Byla postavena v letech 1923–1928. Součástí tehdejších interiérů se již stalo ústřední topení a teplá voda, větrání a zvlhčování vzduchu zvláště v místnostech, kde se pracovalo s tabákem.

Po únoru 1948 byla budova využívána jako sídlo dalších československých ústředních orgánů. V roce 2024 objekt patří pražskému Městskému soudu, který jej využívá pro agendu obchodního a správního soudnictví.

🏛️ Kulturní památka
Adresa
Slezská 2000/9, 120 00 Praha 2 - Vinohrady
Kulturní památka
100265
Rok stavby
1923
Galerie
Tabáková režie (Městský soud v Praze) (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 29.10.2024
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu.

Doplňující info

V odskakujících nárožích, ve výši 1. patra, jsou umístěny reliéfy figurálních scén od sochaře Josefa Jiříkovského: (zleva) Sázení tabáku na Slovensku, Přípravy ku žním v Albánii, Sušení v Novém Pazaru, Svážení do sběru v Makedonii, Výroba v Čechách, Prodej výrobků a Transport tabáku z plantáží mexických a na Jávě.

Za povšimnutí také například stojí na hlavních vstupních dveřích stále se nacházející plastika zobrazující postavu černocha, která nese na zádech balík tabáku, a symbolickou loď na mořských vlnách, která pak tabák přepravuje ze zámoří do Evropy. 

Subjekty

Alois Dryák (Architekt) Alois Dryák - Architekt

Časová osa

2024
V roce 2024 objekt patří pražskému Městskému soudu, který jej využívá pro agendu obchodního a správního soudnictví. [1]
1948
Po únoru 1948 byla budova využívána jako sídlo československých ústředních orgánů. V letech 1953–1954 ji architekt Jiří Gočár (1913–1979, syn Josefa Gočára) adaptoval pro Federální ministerstvo hutního průmyslu a rudných dolů, v roce 1975 ji upravil architekt Jaroslav Kosík pro Federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj, které se v roce 1983 přeměnilo na Státní komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj. [1]
1923
Po vzniku Československa v roce 1918 byla vytvořena Československá tabáková režie, jejímž prostřednictvím byly převzaty do státní správy tabákové továrny i státní trafiky. Budovu pro pražské Ústřední ředitelství této instituce navrhl architekt Alois Dryák v klasicizujícím stylu, kombinujícím neoklasicismus a art deco. Byla postavena v letech 1923–1928, stavbu realizovala firma Záruba-Pfeffermann spolu s betonářskou firmou dr. Skorkovského. [1]

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

O domu nejsou k dispozici žádné články.

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

cs.wikipedia.org [1]

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.