Zámek Veselí nad Úhlavou
První zmínka o zdejší tvrzi je z roku 1524. Majiteli panství byli například Kolovratové. První známý popis budovy pochází z roku 1729 a takto popisuje „Rytířské sídlo Veselí“: „Je sice postaveno z kamene, ale přesto velmi sešlé, v němž má obydlí ovčák. Částečně je pokryto šindelem a částečně prejzy a je odhadnuto v sumě 150 zlatých rýnských“.
V letech 1863 až 1885 se majitelem tvrze ve Veselí stal Fridrich Stadion-Thannhausen, který ji nechal přestavět na zámek. Přestavby se ujal klatovský stavitel Josef Mayer, přičemž se zřejmě nechal inspirovat zámkem v blízkém Bezděkově. Protože byl hrabě Friedrich Stadion svobodný a neměl žádné potomky, předal 6. ledna 1885 Veselí synovi centrálního ředitele svých statků Friedrichovi Macenauerovi. Protože Friedrich a Anna Macenauerovi také neměli děti, přešlo vlastnické právo od roku 1925 na bratra Anny prof. Ludvíka Schambergra, slavného dermatologa a vynálezce „černé masti“. Ten vlastnil veselský statek do roku 1931, kdy ho prodal Ing. Adolfu Hochbaumovi, který držel Veselí do roku 1940. V roce 1940 byl gestapem zabaven kvůli židovskému původu majitelů. Po válce přešel statek do rukou státu a v roce 1948 byl převeden do správy Státního statku Luby, od roku 1964 jej využíval Plemenářský podnik Klatovy a objekt značně zchátral.
Po roce 1989 se vlastníkem zámku stal Oliver Bechinie z Berlína. Jako potomek rodu Bechyňů z Lažan má k veselskému zámku velmi vřelý vztah, ale je to vztah „na dálku“. V roce 2014 byl založen spolek Tvrz Veselí. Spolek chce zámek obnovit, otevřít veřejnosti a využívat ke kulturním, společenským a vzdělávacím aktivitám. S majitelem má na 30 let uzavřenu smlouvu na užívání prostor zámku za jednu korunu ročně. Spolek na obnovu zámku vypsal veřejnou sbírku. Určitou částkou na rekonstrukci má na základě smlouvy každý rok přispět také majitel.