Nová Perla
Až pojedete příště na Pravčickou bránu, nezapomeňte se stavit v Kyjově u Krásné Lípy. Na úpatí Českého Švýcarska a Lužických hor, při vjezdu do jednoho z výběžků území Čech, vznikla perla - Nová Perla.
Továrnu v Kyjově u Krásné Lípy koupila německá rodina Roberta Salomona v roce 1907 a v roce 1916 zde vybudovali níťárnu. (Textilní průmysl tvořil počátkem 20.století téměř třetinu celkového průmyslu.) Robert Salomon padl ve 2.světové válce a zbytek rodiny byl odsunut do Německa. Níťárnu zabavil v roce 1945 stát. Z části budovy se stalo smíšené zboží a později továrna sloužila jen jako sklad. Nešťastný stav se rozhodl změnit zakladatel časopisu Umělec a nakladatelství Divus, Ivan Mečl.
Ivan Mečl spolu se spolkem Perla působil dříve ve Vraném nad Vltavou v bývalé Papírně Gottlieb Haase synové. Kvůli neshodám s majitelem papírny spolek prostor opustil. Mečl podle svých slov rok cíleně hledal místo v krásné přírodě s minimem sousedů a místo ikonické z architektonického hlediska. Sám se rozhodl na tři roky opustit práci a přestěhovat se do továrny s vizí uvést ji k životu. “Tolikrát už si sáhl na dno svých sil a finančních možností, že i někteří jeho známí jsou překvapeni, že to ještě nevzdal a že vůbec žije.” (Reportér Magazín)
V budově se nachází galerie, obytné ateliéry, nakladatelství s grafickým studiem, tiskárna, řemeslná dílna, knihkupectví a restaurace. Nová Perla se rozkládá na zhruba šesti tisících metrech čtverečních. Tvoří ji tovární a obchodní budova s nádvořím, které je obklopeno lesem a loukou s řekou Křinicí.
Nová Perla se prezentuje jako soběstačná, nezávislá a svobodná nejen v umění ale i v přístupu ke světu. Mají vlastní zdroj pitné vody, využívají obnovitelné zdroje, usilují o úplnou recyklaci a snaží se zajistit svůj chod na principu nefinanční výměny.