Zámek Loučná nad Desnou
Předchůdcem loučenského zámku byl menší lovecký zámeček, který si koncem 15. stol. vystavěl rod Žerotínů. V roce 1608 zde začali Žerotínové budovat zámek, který v renesančním slohu provedla italská stavební huť. V roce 1770 musel Jan Karel ze Žerotína vízmberské panství přenechat svým věřitelům. V roce 1772 koupil zámek velehradský klášter. V té době už zámek obklopovala zámecká zahrada a komplex vrchnostenských provozoven - dvůr, pivovar, palírna, hostinec a mlýn. Opat velehradského kláštera nechal k zámku přistavět kapli, zasvěcenou Cyrilu a Metodějovi. V roce 1784 zrušil císař Josef II. klášter, který se spolu s ostatními kláštery a panstvími stal majetkem státu a byl spravován náboženským fondem.
V roce 1833 koupil panství přední moravský šlechtic Antonín Bedřich hrabě Mitrovský z Nemyšle, který se zasloužil o reorganizaci a zvelebení sobotínských a petrovických hutí. V roce 1844 získali zámek bratři Kleinové, kteří se následkem rozmachu sobotínských železáren stali jednou z nejbohatších rodin na Moravě. Kleinové založili u zámku přírodní park se vzácnými dřevinami, a také shromáždili na zámku rozsáhlou sbírku obrazů, která se později stala součástí obrazárny velkolosinského zámku. Později byli Kleinové povýšeni do šlechtického stavu a v zámku měli reprezentativní šlechtické sídlo.
V roce 1945 byl velkostatek se zámkem zestátněn, což započalo dobu pozvolného chátrání zámku a pustnutí parku. Vnitřní vybavení bylo z největší části odvezeno do depozitářů velkolosinského zámku. Od roku 1969 probíhaly na budově zámku rekonstrukce, které ho přizpůsobily k provozu nápravného zařízení pro mladistvé.
Další rekonstrukci prováděla obec společně s potomky rodiny Kleinů od roku 1992. Cílem bylo opravit zámek a vytvořit z něj hotel a hotelovou školu. Loučná do projektu vložila zámek, který získala bezúplatným převodem od státu. Rodina Kleinů figurovala společně s obcí ve společnosti Wisenberg. Opravila střechu a zahájila práce v interiérech, pak ale došly peníze a úvěr se dlouho nedařilo získat. Když už byl na dobré cestě, společnost v roce 2008 zkrachovala. Hřebíkem do rakve byly rodinné spory mezi dvěma generacemi Kleinů. Do konkurzu šla firma Wisenberg s dluhem přes deset milionů korun. Hlavní část dluhů vznikla v souvislosti s projekčními pracemi.
Ruina zámku má od roku 2009 nového majitele, v dražbě ji koupil za 6 520 000 korun. Zámek koupila firma, která se podle dostupných informací zabývá správou a pronájmem nemovitostí. Přítomen byl i potomek bývalých majitelů zámku baron Franz Klein von Wiesenberg, který jako divák na dražbě nechyběl.
Stavební práce kvůli nesrovnalostem s dotacemi stojí od roku 2016, soud začal kauzu řešit v roce 2019. Majitel Petr Látal, odsouzený za dotační podvod, který se zčásti týká i této památky, upouští v roce 2024 od původního plánu vybudovat zde hotel a chce jej rozprodat na apartmány. Obci se taková změna projektu nelíbí. Obec je vlastníkem parku, který zámek obklopuje. Zahrada je opravená a slouží návštěvníkům, stejně tak zámecká oranžerie. Kauza se týká dotací nejen na přestavbu zámku v Loučné, ale taky zámku v Branné, která leží v jiné části jesenického podhůří. Tam už byl zámecký hotel dokončen před šesti lety a slouží svému účelu. Přestavbu tamního zámku odborníci ocenili jako mimořádně zdařilou rekonstrukci historického objektu.