Zámek Veselí nad Moravou
První zmínka o Veselí pochází už z r. 1261. Tehdy zde byl asi postaven hrad jako vodní pevnost na ostrově chráněném řekou Moravou a jejími rameny. Panství bylo poté ve vlastnictví rodu ze Šternberků, pánů z Borotína nebo Bilíků z Kornic. Za nich došlo k rozvoji celého panství a přestavbám původního hradu, tehdy již spíše zámku.
Majitelé se poté znovu různě střídají, až v roce 1707 panství získávají Želečtí, kteří se zasloužili o rozvoj panství a započali barokní přestavbu zámku. Od roku 1731 poté panství vlastní Rrod Chorynských z Ledské, kteří jej drží až do roku 1945.
Po vynuceném odchodu rodiny Chorinských z republiky připadl zámek po roce 1945 městu. Jeho stavebně-technický stav po válce nebyl dobrý, v havarijním stavu byly zvláště střechy, opravené v letech 1945–1947. O dva roky později došlo k opravě fasád. V sedmdesátých a osmdesátých letech zámek využívaly Jihomoravské trubkárny jako internát.
V devadesátých letech se jeho vlastníkem stala firma LCS zámek, která stavbu staticky zajistila a nechala si zpracovat projekt přestavby zámku na hotel. Památkový ústav souhlasil s předloženou studií, realizaci záměru však již nedošlo, po likvidaci firmy v konkurzu byl zámek roku 2003 prodán v dražbě.
Další majitelé, manželé Hamašovi, v následujících letech provedli základní záchranné práce, obnovu klempířských prvků a opravu krovu. Byla provedena řada dílčích odborných technických průzkumů nutných pro zpracování projektu celkové rekonstrukce památky, která se nachází v havarijním stavu a jejíž některé umělecko-historické detaily jsou nenávratně ztraceny. V letech 2008 a 2009 proběhl v areálu zámku záchranný archeologický výzkum.
