Zámek Tupadly
V první polovině 14. století se v Tupadlech připomíná tvrz, kterou vlastnili vladykové z Tupadel. Na jejím místě začal roku 1530 Bernard Žehušický z Nestajova budovat raně renesanční zámek. Po konfiskacích měšťanského i panského majetku následujících po bitvě na Bílé hoře se Tupadly dostaly do rukou Arnošta de Suy, císařského generála. Ten zámek přestavěl pozdně renesančně s použitím sgrafitové rustiky.
Po požáru roku 1676 prodal Arnoštův syn Ferdinand panství Marii Barboře z Pöttingu (též uváděna z Petynku). Ta přistavěla křídlo západní a vytvořila tak zámecký komplex o třech křídlech, od zahrady oddělený zdí se slepou arkádou. Průčelí nového traktu získalo raně barokní červenobílé členění, zatímco ostatní fasády byly i nadále pokryty sgrafity. Pöttingové v roce 1739 kvůli dluhům o zámek přišli v dražbě.
Další majitelka, hraběnka Kateřina Auerspergová ze Schönfeldu, spojila Tupadly se žlebským panstvím, přesto na zámku pokračovaly stavební úpravy. Kateřina Auerspergová dala okolo roku 1739 sjednotit zámek barokovými průčelími. Auerspergové vlastnili zámek až do roku 1924, od druhé poloviny 18. století ztratil však svůj význam a byla v něm jen hospodářská správa. Po roce 1924 zámek vlastnil hostačovský cukrovar (zámek byl adaptován k bytovým účelům) a následně jej získal do vlastnictví poslanec za agrární stranu Jaroslav Hálek. Po roce 1948 byl zámek zestátněn.
V devadesátých letech 20. stol. byl nakonec zámek v restituci vrácen potomkům pana Hálka. Ty zámek prodaly v roce 2002 společnosti Agroslunce s.r.o , kterou vlastní rakouský občan Johann Breiteneder.