Zámek Milešov
Milešov se tyčí na skále pod Milešovkou. Obklopuje ho dramatická kopcovitá krajina. Stojí na místě hradu ze 14. století, přestavěného na renesanční a později barokní zámek. Vystřídal několik majitelů. Tím nejvýznamnějším byl Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic. Sloužil v císařských službách. V roce 1683 získal hodnost maršála za významný podíl na obraně Vídně obležené Turky. Přestavbu zámku zadal italskému staviteli a architektovi Antoniu della Portovi.
Roku 1857 získal panství Leopold Lažanský, jehož synové jej roku 1866 prodali hraběti Adolfu Benno Ledebur-Wichelnovi, v majetku jehož rodu zůstal Milešov až do roku 1945. Jejich hlavní rezidencí byl převážně zámek v Křemýži, Milešov pak sloužil spíše jako letní sídlo.
Posledním vlastníkem zámku před druhou světovou válkou byl Johann Ledebur-Wicheln. V roce 1945 tento šlechtický rod o milešovké panství přišel. Po roce 1945 sloužil zámek jako školský a rekreační objekt, posléze jako LDN. Od 2001 do 2023 v něm fungoval domov důchodců, jehož provoz definitivně skončil na konci roku 2023, kvůli nevyhovujícím podmínkám pro provoz sociálního zařízení a zanedbanému stavu objektu.
Jeho vlastník, Ústecký kraj, se rozhodl nabídnout zámek k prodeji prostřednictvím veřejné dražby. Kraj chce za zámek téměř sto milionů korun, což je trojnásobek ceny, kterou odhadl znalec. Další stovky milionů korun bude stát rekonstrukce celého areálu. V interiéru se dochovala řada dobových prvků, například nástěnné malby a bohatá štuková výzdoba.