Vila Johanna Fitze
Novorenesanční vila postavená roku 1869 jako sídlo společnosti Mirošovské kamenouhelné těžařstvo. Ta vznikla spojením brněnských bankéřů a majitelů uhelné společnosti Rosické báňské těžařstvo, podnikatele Adolfa Grimma a statkáře Františka Jahnla roku 1857, těžící vysoce kvalitní černé uhlí nazývané Černý diamant u nedalekého Mirošova. Postavena byla nedaleko původního městského nádraží, neboť roce 1868 byla společností postavena vlečka z Mirošova do Rokycan určená k dopravě uhlí.
Roku 1903 vilu odkoupil důlní inženýr a podnikatel Johann Fitz a byla upravena jako sídelní vila. Roku 1909 byla upravena do současné podoby projektu architekta Bohuslava Ryšavého. Fitz byl mimo jiné majitelem továren na keramiku a rozsáhlého závodu Johann Fitz, továrna na hliněné a šamotové zboží v Horní Bříze. Po únoru 1948 zde bylo zřízeno sídlo Okresní vojenské správy, od 90. letech 20. století zde pak byla zřízena služebna Policie ČR.
Po prodeji do soukromých rukou objekt několik let chátral, změna přišla až s majitelem Robertem Benešem, jednatelem společnosti Biggest group. Ten v roce 2019 představil projekt na rekonstrukci stavby a koncept dalšího využití budovy. Rekonstrukce začala v roce 2022. Novorenesanční stavba prošla rozsáhlou rekonstrukcí, k níž přibyla moderní prosklená přístavba. Pod proměnou jsou podepsaní architekti ze studia Luni, Nina Ratočka Pevná a Lukáš Janout. Propojená s okolním parkem funguje po rekonstrukci jako hotel, restaurace a wellness, ale nabízí také konferenční prostory či místo na jógu a další aktivity.

