Restaurace Klamovka
Své dnešní jméno nese Klamovka asi od roku 1757, kdy pozemky od významného vinaře a poddaného jezuitské koleje Ondřeje Krumpholze odkoupila hraběcí rodina Clam-Galasů, kteří si zde postavili pohodlný pozdně barokní zámeček. Klamovka je také místem posledního šlechtického souboje v Čechách. Odehrál se 6.5.1876 ve dvě hodiny odpoledne mezi knížetem Vilémem Auerspergem a Leopoldem Kolovratem. Po několikerém selhání zbraní a minutí byl Auersperg zasažen do břicha, následkem čehož následujícího dne zemřel.
V roce 1895 koupil Klamovku košířský starosta Matěj Hlaváček. Provedl rozsáhlé sadové úpravy, otevřel zde výletní zahradní restauraci a bývalý zámeček přestavěl na tančírnu s velkým parketem. Vybudoval vlastní elektrickou dráhu vedoucí hlavní košířskou třídou od Zámečnice přes Klamovku na Smíchov k Andělu. Návštěvy Klamovky se vžívaly pomalu a projekt se nevyplácel. V dluzích se topící Hlaváček spáchal už 6. října 1897 sebevraždu. Dědicové v roce 1900 prodali dráhu i vozy Elektrickým podnikům za 150 000 zlatých. Za Hlaváčkova syna se z místa stal oblíbený cíl Pražanů a toto místo si zvolil pro provozování svého putovního kinematografu roku 1904 i Dismas Šambor, známý spíše jako Viktor Ponrepo.
Po 1. světové válce byla Klamovka v neutěšeném stavu. Restaurační budova i okolí byly dosti zanedbány. V letech 1924 – 26 na části pozemků Klamovky byly vystavěny rodinné domky. Ve 30. letech obec odkoupila objekt restaurace, který v té době patřil řádu Milosrdných Bratří, a přestavěla ho na sokolovnu s letním cvičištěm a moderními krytými tenisovými kurty. Také okolní prostředí bylo upraveno.
Při bývalé sokolovně byla později opět otevřena restaurace, lépe řečeno hospoda, která se stala v 70. a 80. letech neoficiálním centrem undergroundové kultury a disentu. Scházeli se tu literáti, hudebníci, výtvarníci, filosofové, budoucí politici i obyčejné máničky. Tomuto období se věnuje dokumentátrní film ČT z roku 1997 Klamovka.
Po roce 2003 byla hospoda Klamovka v neutěšeném stavu. Restaurace i zahrádka byly dosti zanedbány. Provozovatel f. PRAGUE HOTELS ve spolupráci s TJ Sokol Praha Košíře v roce 2004 restauraci i zahrádku zrekonstruovala podle návrhu designerky M. A. Henriety Nezpěvákové v duchu „moderní české čtyřky“, obnovila provoz kuchyně a díky podiu umístěnému uvnitř sálu restaurace, vytvořila možnost pro vystupování hudebníků, umělců, sportovců a nadšenců všeho druhu.


