Hotel Bílý kříž
Zpočátku na Bílém kříži stála malá dřevěná hospoda, s jejíž majitelem Pavloskem měl od roku 1894 německý turistický spolek Beskidenverein uzavřenou dohodu a dokonce zde v roce 1897 získal i hostinskou koncesi - Němci hospodu a útulnu zvali "Beskidenheim", roku 1900 ji spolek i koupil. Tato usedlost stála na paloučku kousek od Bílého kříže. Němci tam za války postavili větrnou elektrárnu, která pracovala do roku 1956 a vydržela na svém místě do roku 1978. Na místě staré hospody se dají najít zbytky kamenného sklepa, je to vyvýšenina z cesty dobře patrná. V něm se skladovaly na zimu brambory pro hotel Bílý kříž ještě dlouho po druhé světové válce.
Beskidenheim vyhořela v září 1927. Velká část škody byla kryta pojištěním a proto bylo možno v krátké době přistoupit k obnovení chaty a k jejímu opětovnému zpřístupnění, které oficiálně proběhlo 26. září 1937. Nový "Berghotel" byl už postaven v tehdy moderním funkcionalistickém slohu s plochou střechou. Byla k němu přenesena i zvonička stojící u vyhořelé Beskidenheim.
Po válce byl tento německý majetek znárodněn.
Funkcionalistický hotel, později zchátralá odborářská zotavovna, se po roce 1989 proměnil v luxusní apartmánový dům, jehož obyvatelé by pohodlně zaplnili přední místa publikace "Kdo je kdo". Stal se jím například exministr životního prostředí Pavel Drobil nebo jeho poradce Martin Knetig. Spolu s nimi apartmány využívá i známý ostravský podnikatel Daneš Zátorský. Dovolenou zde podle katastru nemovitostí může trávit i například manželka majitele Vítkovic Jana Světlíka. V lednu 2011 v bezprostřední blízkosti domu vznikly, bez stavebního povolení, garáže, užívané převážně majiteli apartmánů. Stavba garáží byla dodatečně povolena v květnu roku 2011, kolaudace proběhla v prosinci stejného roku. Stavebník v dubnu 2011 dostal pokutu.


