Zámek Hajany
V roce 1714 koupil zdejší panství Johann Baptista Kaschnitz von Weinberg, správce vojenské pokladny. Ten zde nechal téměř jistě v téže době postavit patrový zámek. Hajanské panství poté vystřídalo několik majitelů, například rod z Gersfeldu nebo rod z Waldstätten. V červnu 1790 koupil panství Matyáš Smetana, daňový kontrolor moravského správního úřadu, který následně obdržel dědičný rytířský titul. Jeho rodina zde roku 1797 založila první octárnu na Moravě. Stavební aktivity Smetanů pokračovaly také v první třetině 19. století. Byl zbudován ovčín a zemědělsko-výrobní areál jižně od zámku. Dále vznikla i hodinová věž osazená zvonem, v ose hlavního nádvoří na jeho západní straně.
Roku 1857 zakoupil hajanský velkostatek od Jindřicha Smetany Vladimír Mitrovský. V té době zde kromě octárny fungoval i lihovar. Mitrovský již roku 1859 nechal upravit hlavní zámeckou budovu, která pravděpodobně tehdy získala současnou novoklasicistní podobu. Mitrovští nechali také postavit klasicizující hrobku jihozápadně od zámku. Po sňatku jejich dceři zde hospodařili i Deymové, kteří se věnovali především parkovým úpravám okolí zámku.
Hajanský velkostatek jim náležel až do roku 1948, kdy jej zkonfiskoval československý stát. Hospodářský dvůr se zámkem přešel do vlastnictví Státního statku Brno, hlavní budova sloužila jako kanceláře. Hlavní a vedlejší křídlo bylo necitlivě adaptováno na byty zaměstnanců, došlo k částečnému odstranění výzdob fasád a výměně oken za jiný rozměr. Nedostatečná údržba zapříčinila postupné chátrání budov.
Po roce 1989 byl hajanský statek částečně restituován Hubertu Vladimírovi (1908–2008), synovi Franze Ferdinanda Deyma. Po jeho smrti přešel majetek na skupinu dědiců.
V roce 2025 je zámek i hospodářský areál (kromě severního křídla) opuštěný a značně zdevastovaný.
