Dvůr Květnice s vilou Adolfa Krýsa
Dvůr byl založen v době barokní, zřejmě někdy v polovině 18. století. Barokní výstavba dvora zřejmě souvisela s další výstavbou dvorů na lichtenštejnském panství Uhříněves - Škvorec. Obdobné uspořádání zde měly například dvory Netluky a Zděbrady. Dvůr je významným dokladem historického vývoje místa.
Vila ve dvoře vznikla ve 30. letech 20. století jako unikátní typ venkovské vily při hospodářském dvoře. Jejím majitelem byl významný advokát Adolf Krýsa, který pracoval na Pražském hradě pro prezidenta Edvarda Beneše. V Květnici díky němu vznikl reprezentativní objekt v duchu tehdejší moderny.
Před sametovou revolucí se sice obou objektů dotkly nevhodné stavební zásahy, nicméně podle historiků a znalců architektury to mohlo být v rámci citlivé rekonstrukce napraveno tak, aby si budovy zachovaly svůj vesnický ráz. Kolem budov pak mohlo vzniknout náměstíčko, které by se stalo středobodem obce.
V roce 2009 ale vznikl záměr investora Fadesa Česko s.r.o. s názvem „Centrum získá novou tvář“, kde developer postaví 14 „menších bytových domů“ místo stávajících budov statku. Proti této nevyvážené objemové výstavbě se zejména z hlediska dopravního zatížení vyslovily také obce Sibřina, Koloděje, ale i občanská sdružení z okolních obcí. NPÚ se k záměru vyjádřil, že při přestavbě dvora musí být zachovány hodnotné části dvora. Jde o dochované hospodářské barokní nebo klasicistní křídlo dvora a o obytnou vilu.
Dvůr je v roce 2020 dlouhodobě prázdný a chátrající. Iniciátoři petice pro zachování zdejšího dvora tvrdí, že obec prošla od roku 2000 nekoncepční a nekontrolovatelnou výstavbou rodinných domů, kdy docházelo k účelovým změnám územního plánu. Během 20 let v obci přibylo přes dva tisíce obyvatel, občanská vybavenost a technická infrastruktura se však nezměnila. V březnu 2022 vyhořela památka, kterou se místní snažili zachránit před zbouráním. Shořel původní ovčín.






