Zámek Dobrohoř
V roce 1843 byl na místě dnešního zámku vystavěn pivovar. Asi roku 1847 nechal Ferdinand von Sternbach budovu pivovaru přestavět na klasicistní zámek. Zámek se poté používal jako sídlo vrchnostenské správy a byty pro úředníky. Sternbachové zde trvale nežili, bydleli na zámku v Třešti a na Dobrohoři pouze příležitostně pobývali.
Sternbachové vlastnili landštejnské panství do roku 1938. Za druhé světové války zde sídlila německá osidlovací společnost. Po roce 1945 došlo k zestátnění velkostatku, který se poté stal součástí státního statku Nová Bystřice. Zámek poté sloužil jako dílny, kanceláře a ubytování pro zaměstnance statku. Ve dvoře 40 let sídlila i strojní traktorová stanice a v těsném sousedství zámku vyrostla odchovna prasat. Bohužel, na místě, kde byl původně nádherný zámecký park se vzácnými dřevinami.
Po revoluci se zámek dostal do soukromých rukou, ale nebyl využíván. Jan Mužák koupil s manželkou zámek v roce 2013. Ti mají ve sbírce jednu pohlednici ze 70. let, na které slečna, mladá brigádnice píše: Bydlíme ve strašným zámku, je to tu hrozný. Takže je vidět, že už v 70. letech nebyl stav budovy úplně nejlepší. Nejvíce chátral po roce 1990, kdy se o něj nikdo pořádně nestaral. Stav byl při jejich první návštěvě katastrofální, bylo to odpojené od energií, hned vedle vepřín. Obvykle není cítit tak intenzivně, ale ten den byl cítit neuvěřitelně. To, co je nakonec přesvědčilo, byl balkon. „Vstoupili jsme na balkon a tam byl tak krásný pohled do okolí...“ dodává pan Mužák.
Rodina Mužákova zámek Dobrohoř postupně zvelebuje. Otvírá ho veřejnosti při prohlídkách, výstavách, besedách nebo koncertech, nabízí v něm romantické ubytování a investuje a investuje. „Svou roli beru spíš jako službu. Jsem správce a vnímám jako povinnost dobře se o zámek starat, abych ho jednou svým nástupcům odevzdal v lepším stavu, než byl,“ říká Jan Mužák.
