Zámek Nová Bystřice
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1341. V roce 1387 Landštejnské panství s Bystřicí získali Krajířové z Krajku, potomkům patřilo až do roku 1575. Patřil jim například i zámek v Brandýse nad Labem.
V roce 1575 zdejší panství koupili Lobkovicové. V roce 1602 jej koupil rod z Vchynic a Tetova (Kinští) a roku 1615 panství koupili Slavatové z Chlumu. Po roce 1691 se majiteli stali Fünfkirchenové, kteří panství roku 1807 prodali pražskému měšťanovi Ignáci Roubalovi, který nechal ze zámecké budovy vytrhat mnoho kovových součástí, což vedlo k nutnosti strhnout druhé poschodí. Poškozený zámek v roce 1810 koupila hraběnka Terezie Trauttmansdorffová a v roce 1817 zámek koupil Antonín Hochberg z Henersdorfu, který zde nechal postavit klasicistní tzv. nový zámek, jehož budova při pohledu z náměstí zakrývá starý zámek. Další majitelé se rychle střídali.
V roce 1843 byly odstraněny zbytky druhého poschodí starého zámku a zasypány příkopy a parkán. V druhé polovině 19. století se v zámku nacházela též tkalcovská škola a byt jejího ředitele (ke škole byly na severní straně upraveny zvláštní schody), mateřská škola a hospodářské úřady.
Posledním majitelem zámku byla od roku 1909 židovská rodina Bruno Kerna, majetek jim však byl vyvlastněn. Za první světové války byl v prvním poschodí zámku umístěn vojenský lazaret. Také čsl. vojenská posádka, čítající 800 mužů, pobývala v prosinci a lednu 1918-19 na zdejším zámku.
Od konce 2. světové války zámek postupně chátral. Po roce 1989 jej město Nová Bystřice prodává do soukromých rukou, za nichž dále chátrá.
Od roku 2024 má zámek nové vlastníky a prochází rekonstrukcí. Vlastníkem je rodina Hromasova, která má již zkušenosti s opravami památek. V části zvažují ubytovací zařízení ve stylu kláštera v Broumově, to znamená spíše komunitním směrem. Zbývající část zámku by pak sloužila rodinným účelům. Po dobu rekonstrukce bude zámek nepřístupný. Proces je možné sledovat na Facebook stránce zámku.
