Dvůr Ptyč (Park Berne)
Ves Ptíč patřila pánům ze Slatiny a byl zde opevněný dvůr. Za husitských válek byla ves zničena pravděpodobně v průběhu obléhání hradu Libštejna. Na přelomu 15. a 16. století byl poplužní dvůr opraven Johankou ze Ptíče. Kolem roku 1590 byla obnovena ves, která byla majetkem pražského kláštera karmelitánů. Roku 1613 prodal klášter zpustlý dvůr Henrichovi Jakubovi Týřovskému na Chříči a okolo roku 1650 byl dvůr znovu vystavěn. Roku 1701 prodali zadlužení bratři Týřovští chříčské panství i s dvorem Ptíč Václavovi J. Lažanskému. Poslední podoba dvora pocházela z doby po roce 1800.
Od jara 2010 místo dvora vyrůstalo ozdravné, vzdělávací, relaxační, kulturní a sportovní centrum Maják Ptyč. Cenu stavby se odhadla na 2 miliardy Kč, na místě byla i vlastní betonárka. Za aktivitami stojí firmy Stébla a Double Square, které spoluvlastní Daniela Kuchtová, bývalá manželka miliardáře Pavla Tykače. V nedaleké osadě Chříč tatáž firma v této době opravuje památkově chráněný statek.
Okolo roku 2014 byla výstavba přerušena a projekt přepracován. Pod zemí má nově vzniknout speciální depozitář s velkými trezory. Nejmenší jsou velké 2,5 metru čtverečních, rozloha největšího přesahuje 45 metrů čtverečních a vejde se do něj sbírka umění, auto či 70 tun zlata v cihlách. První trezory mají začít sloužit v druhé polovině roku 2016. Nad trezory pak vyroste 32 luxusních domů, největší bude mít rozlohu resp. obytnou plochu 235 metrů čtverečních. Součástí areálu o rozloze 16 900 metrů čtverečních jsou také zemědělská usedlost Château Berne, soukromá honitba, jízdárna a heliport. Areál je nově prezentován jako Park Berne, který má kombinovat luxusní bydlení na povrchu s rozsáhlými trezorovými místnostmi v podzemí.

