Návrh stavby pochází od architekta Otto Steinla, realizována byla v roce 1903 pro továrníka Antona Richarda Breinla, který měl továrnu v centru města u které jsme se také už zastavili. Vila je výjimečná velkorysým záměrem investora průmyslníka a ojedinělým stavem dochování včetně interiérových prvků. Investorem byla osoba s vazbou na místní hudební průmysl, což se odrazilo v celkovém pojetí budovy, například četné motivy hudebních nástrojů ve štukové výzdobě fasády. Po smrti továrníka v roce 1928 bydlela ve vile jeho žena. Když i ta zemřela, stal sehlavním dědicem disponent Breinlovy továrny, protože manželé v honbě za majetkem nestihli nebo nechtěli mít děti. Později naopak jejich vila dětem slouží jako mateřská škola. Dodnes se dochovaly původní dispozice, množství interiérových uměleckořemeslných prvků a secesní fasáda. Vila slouží i v roce 2021 jako místní mateřská škola.
✅Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu.
Doplňující info
Anton Richard Breinl byl jedním z nejbohatších obyvatel Kraslic, k bohatství se však dopracoval cílevědomou vlastní cestou a prací. Začínal tím, že od kraslických výrobců nakupoval dřevěný odpad, který potom se ziskem prodával v Chebu, Karlových Varech i Plzni. Když si vydělal dostatečný kapitál, založil vlastní dílnu, kde z odpadového dřeva začal vyrábět hračky. Časem nejen vyráběl, ale také vykupoval hotové výrobky od jiných řemeslníků. Výkup měla na starosti manželka A. R. Breinla a ta dokázala na vykupované hračce najít i tu sebemenší chybičku, jen aby mohla srazit cenu co nejníže. Pokud snad cena přesahovala celou zlatku o nějaký ten krejcar, zaokrouhlila ji paní Breinlová na celou zlatku, protože zrovna neměla v pokladně drobné. Řemeslníci vše museli snášet bez námitek, protože o práci byla v Krušnohoří vždy nouze a přese všechno byla spolupráce s Breinlovými jistý, byť mnohdy malý výdělek. Postupně se z malé dílny stala největší továrna na dětské hračky ve střední Evropě. Majitel však zůstal stejně lakomý a vypočítavý jako na počátku. V roce 1901 došla dělníkům trpělivost a vstoupili do stávky za zvýšení mezd. Jejich požadavky A. R. Breinl rezolutně odmítl s tím, že sice uznává, že dělníci umějí výrobky zhotovit, ale to nejdůležitější je zboží prodat. A to umí pouze on.
Subjekty
Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.
Časová osa
2021
Dodnes se dochovaly původní dispozice, množství interiérových uměleckořemeslných prvků a secesní fasáda. Vila slouží jako místní mateřská škola.
1928
Po smrti továrníka v roce 1928 bydlela ve vile jeho žena. Když i ta zemřela, stal sehlavním dědicem disponent Breinlovy továrny, protože manželé v honbě za majetkem nestihli nebo nechtěli mít děti. Později naopak jejich vila dětem slouží jako mateřská škola. [2]
1903
Návrh stavby pochází od architekta Otto Steinla, realizována v roce 1903. Budova je výjimečná velkorysým záměrem investora průmyslníka Antona Richarda Breinla a ojedinělým stavem dochování včetně interiérových prvků. Investorem byla osoba s vazbou na místní hudební průmysl, což se odrazilo v celkovém pojetí budovy (četné motivy hudebních nástrojů ve štukové výzdobě fasády). [1]