AMATI - Výroba hudebních dechových nástrojů
Už v roce 1832 zde založil Leopold Thomas přádelnu česané příze. Na počátku osmdesátých let továrnu kupuje vídeňská společnost Hlawatsch & Isbary a zřizuje zde tkalcovnu. Zde začíná produkci dámských a pánských šatovek a podšívkovin. Továrna v roce 1908 vyhořela. Do konce příštího roku byla na jejím místě postavena nová železobetonová budova o délce 94 metry. Projekt budovy vytvořil tovární architekt Bruno Bauer. Roku 1945 budovy akciové společnosti Sdružených továren na vlněné zboží získalo nově založené družstvo národních správců kraslických nástrojářských firem Amati, které do nich soustředilo většinu kraslické produkce.
V roce 1948 byla veškerá výroba zestátněna a Kraslice se postupně staly střediskem výroby nástrojů dechových a bicích. V té době chyběl dostatek hudebně nástrojařských odborníků, takže celková koncentrace a specializace byla patrně jediným východiskem. Kraslické hudební nástroje postupně pronikaly na světové výstavy a veletrhy.
Po roce 1990 proběhla privatizace státního podniku Amati a v říjnu roku 1993 byla založena společnost s ručením omezeným AMATI - Denak (Denak = Dechové nástroje Kraslice). Firma se ale začala potýkat s problémy, několik předních odborníků na výrobu hudebních nástrojů opustilo závod, neboť odcházeli za lepším výdělkem do SRN. V listopadu 2020 šla Amati do prodeje. Světoznámá firma je od září 2019 v insolvenci, je ale stále v provozu, i když omezeném. Firma tehdy věřitelů dlužila asi 182 milionů korun. Amati následně koupil podnikatel Roman Staněk. Za světoznámého výrobce nástrojů v insolvenci zaplatil 26,5 milionu korun. Znalec přitom hodnotu firmy ocenil na 131,5 milionu Kč. Nový majitel vrací Amati původní slávu. Zakázek má v roce 2023 tolik, že nestíhá uspokojovat, chybí mu hlavně kvalifikovaní zaměstnanci.