V roce 1919 zde byla vybudována investorem ze zahraničí "Drubežářská farma", která kromě chovu drůbeže sloužila i pro výuku zemědělců. Po osmiletém provozu farmy objekty odkoupily Elektrické podniky Hlavního města Prahy a změnily účel na rekreační "prázdninovou osadu". Za II. svět. války místo sloužilo jako výcvikové středisko HitlerJugend. Po válce zde fungoval dětský tábor Dopravák (patřil Dopravnímu podniku Praha). Byl to obrovský tábor pro skoro 250 dětí s velkou jídelnou, knihovnou, stany s podsadou, chatky, větší chaty a tzv. pavilony. Ještě v roce 2011 se zde nabízelo ubytování. Krátce před plánovanou rekonstrukcí v areálu bohužel vyhořela krásná secesní vila Mařenka. Od té doby je celý areál víceméně nevyužívaný.
✅Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu.
Doplňující info
Vyhořelá vila "Zámeček" nebo též "Mařenka" byla secesní vilou. V současnosti je zcela, s výjimkou zimní zahrady, bez střechy, strop nad přízemím se zachoval pouze nad jednou místností a je těsně před zřícením (trámy jsou v pokročilém stádiu rozkladu). V areálu je dále zděný hlavní objekt, který je spojovací chodbou napojen na zděný objekt se společenskou místností. Oba tyto objekty jsou v dezolátním stavu, přesto do nich zatím nezatýká a nejsou výrazně staticky porušeny. V těchto objektech je možné pozorovat kryty vyznavačů airsoftu. Dále je v areálu šest podlouhlých objektů se společnými ložnicemi a sociálním zázemí. Tyto objekty jsou spojeny krytou terasou.
Subjekty
Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.
Časová osa
3/2019
Bývalé rekreační středisko dopravního podniku hlavního města Prahy. Ještě v roce 2011 nabízelo ubytování. Krátce před plánovanou rekonstrukcí v červenci 2012 vyhořel objekt zámečku, od té doby je celý areál víceméně nevyužívaný.
V současnosti je v areálu možné potkat vyznavače airsoftových zbraní.
7/2012
22. 7. 2012 "V Záměli na Rychnovsku hořela v noci na neděli vila v areálu místního kempu. Škodu hasiči předběžně určili na dva miliony korun.
Požár se obešel bez zranění, jeho příčiny hasiči a policie vyšetřují. Objekt, zvaný místními Mařenka či Zámeček, byl v době požáru prázdný a byl připravený k rekonstrukci." [1]
V majetkových vztazích hraje roli zcela zásadní manželský spor bývalých majitelů, kde došlo i k jednostranné likvidaci společné firmy. Ti co vědí zastávají názor, že požár byl samozřejmě úmyslný a že i tato devastace je jen pokračováním uvedených sporů
1990
Až do roku 1990 sem jezdily děti zaměstnanců tohoto podniku.
1980
Tábor (80.léta) se jmenoval LDT Dopravák (patřilo to Dopravnímu podniku Praha). Byl to obrovský tábor pro skoro 250 dětí s velkou jídelnou, knihovnou, stany s podsadou, chatky, větší chaty a tzv. pavilony.
1940
Tábor sloužil za II. svět. války jako výcvikové středisko HJ (HitlerJugend).
1929
Po osmiletém provozu farmy objekty odkoupily Elektrické podniky Hlavního města Prahy a změnily jejich účel na rekreační "prázdninovou osadu"
1921
Od roku 1921 dále pokračovala v chovu drůbeže firma Avikol.
1919
V roce 1919 zde byla vybudována investorem ze zahraničí "Drubežářská farma", která kromě chovu drůbeže sloužila i pro výuku zemědělců.