Mottlův dům (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 8.12.2018

Mottlův dům

Stručné info

Před rokem 1905 zde stál dům U Zlatého věnce, kde se nacházelo proslulé kloboučnictví a také prodejna pohlednic z celého světa.

Secesně-novorenesanční obchodní a víceúčelový dům vznikl v letech 1905–1906. Postavil jej a navrhl méně známý architekt Karel Mottl pro bratra Vendelína Mottla, majitele významného pražského textilního podniku. Na tuto skutečnost dodnes upozorňují monogramy KM a VM architekta a objednavatele na mříži vstupních dveří a na štukatuře korunní římsy. Do pilíře mezi okny 4. p. do ulice Národní vložil architekt niku s portrétní bustou majitele(?) domu. 

Zajímavostí domu bylo umístění pneumotografu v půdním arkýři obrácenén do Národní třídy. Pomocí šablon a hadiček se stlačeným vzduchem dala obměňovat textová reklama - vzduch pohyboval malinkými bílými tabulkami, které tvořily "pixely" nápisu. 

Kromě obchodů byl objekt historicky sídlem Ústřední banky českých spořitelen a České grafické unie, která pod svou záštitou sdružovala největší pražské tiskárny.

Na začátku 21. století byl dům delší dobu nevyužívaný, mezi léty 2016-2019 ale proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Vnější vzhled získal svou původní podobu s důrazem zejména na dodržení všech historických barevných odstínů. Jeho využití vychází z původní funkce, přízemní obchodní jednotky jsou provozně propojeny s prostory ve druhém nadzemním podlaží a v suterénu. O patro výš vznikly kanceláře a poslední tři patra jsou upravena k bydlení.

Adresa
Jungmannovo náměstí 761, 110 00 Praha
Kulturní památka
44482/1-2067
Rok stavby
1905
Galerie
Mottlův dům (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 8.12.2018
Mottlův dům (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Mottlův dům - Počátek rekonstrukce (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 18.7.2017
Mottlův dům - Probíhající rekonstrukce (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 13.4.2018
Mottlův dům (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 11.5.2018
Mottlův dům - Na fotografii krásně vidět práce pneumotografu a reklamy na společnosti Český svět a Novák.  (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Mottlův dům (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Mottlův dům (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Mottlův dům (Dobové fotografie (před rokem 2000))
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Doplňující info


Subjekty

Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.

Časová osa

2/2019
Na sklonku loňského roku byla dokončena tříletá rekonstrukce cenného činžovního domu čp. 761 na Jungmannově náměstí. Vnější vzhled získal svou původní podobu s důrazem zejména na dodržení všech historických barevných odstínů. Jeho využití vychází z původní funkce, přízemní obchodní jednotky jsou provozně propojeny s prostory ve druhém nadzemním podlaží a v suterénu. O patro výš vznikly kanceláře a poslední tři patra jsou upravena k bydlení. [1]
7/2017
Začala rekonstrukce dlouhodobě prázdného objektu.
2016
Majitelem dlouhodobě prázdného domu je společnost Idee s.r.o. - společníkem je spol. Generali.
5/1958
Památkově chráněno od 3. 5. 1958. [1]
1910
V letech 1910 a 1913 se upravují vnitřní dispozice objektu - příčky. Autorem projektu je Josef Limax. [2]
1908
Objekt za dobu své existence prošel několika úpravami. V roce 1908 a 1913 jej upravil sám architekt Karel Mottl, když instaloval do interiérů obchodů točitá schodiště propojující patra. Poté následovaly další úpravy týkající se zejména modernizace obchodních prostor. Zajímavé obchodní prostory měl i původním nárožní dům U Zlatého věnce, který stál na tomto místě, kde se nacházelo proslulé kloboučnictví a také prodejna pohlednic a alb, nejen z našich krajů, ale z celého světa. [2]
1905
Novobarokní nájemní a obchodní dům se secesními prvky byl postaven v letech 1905 – 06 Karlem Mottlem, který byl architektem i stavitelem v jedné osobě. Dům vznikl pro svého bratra, podnikatele Vendelína Mottla, který byl majitelem textilního podniku. Na tuto skutečnost upozorňují například na mříži vstupních dveří monogramy obou bratrů a také ve štukatuře korunní římsy. Kromě obchodů zde sídlila také Ústřední banka českých spořitelen a České grafická unie, která sdružovala pod svou záštitu několik největších pražských tiskáren. [2]

Literatura

K domu nění k dispozici žádná literatura.

Články

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

Pohlednice Ječná Žitná Jungmannovo náměstí
old postcards Prague the Boundary between the Old and the New Town
Neobydlený Mottlův dům v centru

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.