Zámek Soutice
Je doloženo, že již ve 14. století v Souticích stály dvě tvrze, hořejší a dolejší. Hořejší tvrz bez významnějších stop zanikla. Majiteli byl například v roce 1500 Lukaveckých z Lukavce, starý český rod z jihovýchodních Čech. Ti dolejší gotickou tvrz přestavěli do renesanční podoby a vystavěli své nové sídlo na místě nynějšího zámku.
V roce 1694 se majitelem stává rod Mladotové ze Solopysk a na Ostředku, pocházející ze starého českého rodu ze vsi Solopysk u Prahy. Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk se věnoval alchymii, koupil i v Praze na Karlově náměstí dům, kde prováděl pokusy. Hovoří se o tom, že tam pravděpodobně přebýval i známý anglický alchymista a šarlatán Edward Kelly. Tento dům byl později přestavěn na palác a dnes je znám jako Faustův dům.
Ferdinand Antonín umírá v roce 1726 a zanechává po sobě syna Františka Michala, který vstoupil do jezuitského řádu. Celý majetek tak připadl tomuto řádu. Dalšími majiteli jsou například rod Puteáni, pocházející z rodu, který žil v severní Itálii, a do Čech přišel za třicetileté války. Ti založili v zámku i školu. Vzdělávali se zde budoucí majitelé velkostatků a jejich úředníci. V souticích byl v té době také panský pivovar, mlýn s pilou, cihelna, vápenka a pronajaty dvě vinopalny a škrobárna. Hospodářství doplňovaly tři ovocné sady a chmelnice. Za nich i zámek prošel na začátku 19. století klasicistní úpravou a zámecká budova byla zvýšena o jedno patro. Někteří z rodu Puteáni jsou pochováni i na místním hřbitově.
V roce 1847 prodali Soutice statkáři Vincenci Zahnovi a jeho sestře Terezii Zahnové. Nový majitel si za sídlo zvolil zámek, který celý přebudoval vybavil moderním nábytkem a cennými obrazy. Upravil i anglický park a změnil podobu statku.
V roce 1895 došlo k velkému požáru zámku. Oheň zničil celou budovu a pohltil mnoho starožitných předmětů a cenný soutický archiv. Majitel zámek znovu obnovil, ale snížil ho o jedno patro do současné podoby. Obnova zámku vyžadovala značné finanční nároky, majitelé se dostali do dluhů a byli nuceni celé panství prodat.
To pak několikrát změnilo majitele až jej v roce 1914 koupil Bohuslav Mařík, ředitel a předseda správní rady společnosti ČKD. Ve třicátých letech byl před zámkem vystavěn zahradní pavilon. Za Bohuslavem Maříkem zajížděla na soutické panství ke krátkým letním pobytům slavná česká operní pěvkyně Ema Destinnová. Dodnes se vypráví, že když za teplých letních večerů zpívala, byl její zpěv slyšet v celém želivském údolí a lidé ji poslouchali se zatajeným dechem.
Rodina Maříkova držela statek až do znárodnění v padesátých letech 20.století, poté byl přeměněn na školu, později sloužil jako archiv. Zámek bez původního vybavení a ve stavu před kompletní rekonstrukcí byl navrácen v roce 1993 potomkům pana Maříka.
Od nich v roce 1996 zámek koupil česko-rakouský podnikatel Jan David Horsky, který v roce 2012 po vážné nemoci umírá. Dědicem zámeckého areálu a pozemků v okolí se stává syn Jan David Horský, kterému je v tomto roce pouhých 18 let. Na zámku je například alespoň kompletně opravena střecha.
Zámecký areál s pozemky o celkové rozloze 50 133 m² je v roce 2024 nabízen na prodej za 19 490 000 Kč.