Vilu si kolem roku 1900 nechal postavit pražský hodinář Karel Zahrádka. Hodinář byl svobodný, bezdětný a bohatý. Provozovnu měl v centru Prahy na Václavském náměstí čp. 66, fungovala určitě do roku 1944. K vile patřila i hluboká studna na severním okraji pozemku, která je v místě dodnes. Karel Zahrádka zemřel v roce 1920. Jelikož mezi vlastníky byli i emigranti, stát po roce 1948 předal rozsáhlý pozemek s vilou do užívání školám. Působilo zde asi 24 rodin zahrádkářů, o vilu samotnou se starala rodina Hlaváčkova.
V roce 1990 požádalo několik vlastníků o restituci. Jednou z podmínek státu k vydání restituce ale bylo, že odejdou zahrádkáři, čehož stát dosáhl až v roce 1999. Tím ale musel i pan Hlaváček opustit vilu o kterou se do té doby vzorně staral. Pan Hlaváček chtěl část s vilou koupit, ale to bohužel nebylo možné, muselo se čekat na vyřízení restituce jako celku. V opuštěné vile bohužel začali hospodařit vandalové. Druhou podmínkou bylo zjistit všechny možné současné spoluvlastníky. To se ale bohužel podařilo soudně až v roce 2011. To už bohužel z vily zbývají pouze ruiny. Spoluvlastníků se podařilo zjistit celkem dvanáct. Ti pozemek následně prodali developerské společnosti Ekospol, která ve spodní části pozemku u silnice U Plynárny postavila bytový projekt Michelské zahrady.
✅Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu.
Doplňující info
Doplňující informace k vile poskytl v roce 2021 pan Jaroslav Zahrádka (ročník 1933). Děkujeme!
Subjekty
Dům nemá přiřazeny žádné subjekty.
Časová osa
2/2018
Společnost Ekospol ve spodní části pozemku u silnice U Plynárny zahájila výstavbu bytové projektu Michelské zahrady. [2] Vila na kopci dál chátrá, zůstávají z ní už pouze víceméně obvodové zdi.
2011
Na místě už jsou pouze ruiny. [1] Spoluvlastníků se podařilo zjistit celkem dvanáct. Ti pozemek s už bohužel úplně zničenou vilou následně prodali developerské společnosti Ekospol.
2002
Na výřezu leteckého snímku v galerii je stále vidět bývalá zahrádkářská kolonie. Ta ale o pár let později úplně zaniká.
1999
Jednou z podmínek státu k vydání restituce bylo, že odejdou zahrádkáři, čehož stát dosáhl v roce 1999. Tím ale musel i pan Hlaváček opustit vilu o kterou se do té doby staral. Pan Hlaváček chtěl část s vilou koupit, ale to bohužel nebylo možné, muselo se čekat na vyřízení restituce jako celku. Vila byla do té doby opečovávaná a hlídaná i psem. Od té doby v objektu ale bohužel hospodařili vandalové. Druhou podmínkou bylo zjistit všechny možné současné spoluvlastníky. To se ale bohužel podařilo soudně až v roce 2011.
1990
V roce 1990 požádalo několik známých vlastníků o restituci. Jedním z nich byl i pan Jaroslav Zahrádka z Uherského Brodu, syn pana Lubomíra Zahrádky z Roudnice nad Labem.
Dům byl v tomto roce zařízený a byla na něm nová plechová střecha.
1959
V galerii fotografie z roku 1959, kdy se u vily potkávají pan Lubomír Zahrádka (syn Františka Zahrádky) a pan Hlaváček. Stát v roce 1961 předal pozemek s vilou zahrádkářům. Působilo zde asi 24 rodin zahrádkářů, jedna z těchto rodin byla i rodina pana Hlaváčka, která se starala o samotnou vilu a okolní zahradu.
1948
Proběhlo několik dalších odkupů jednotlivých částí a k další dědictví. Jelikož mezi vlastníky byli i emigranti, stát předal pozemek do užívání školám.
1944
Hodinářství Karel Zahrádka bylo na Václavském náměstí 66 ještě v roce 1944.
1920
Po smrti pana Karla Zahrádky kolem roku 1920 došlo k dělení dědictví a ke spoluvlastnictví více osob. Jedním z dědiců byl pan František Zahrádka.
1900
Pozemek kolem roku 1900 koupil hodinář Karel Zahrádka. Ten si zde i nechal postavit tuto vilu. Hodinář byl svobodný, bezdětný a bohatý. Provozovnu měl v centru Prahy na Václavském náměstí. K vile patřila také hospodářská budova v severovýchodním rohu pozemku a hluboká studna na severním okraji pozemku.