Zámek Tmaň
Zdejší tvrz se v písemných pramenech poprvé objevuje v roce 1540, později několikrát změnila majitel. Majitel Zdeněk Trmal z Toušic se aktivně zúčastnil stavovského povstání. Během něj se podílel na vojenském tažení proti císařskému vojsku a roku 1619 zemřel u Sedlčan.
Rodině byl majetek v roce 1622 zkonfiskován a novým majitelem se stal Jan Mencl z Kolsdorfu. Jeho syn Vilém Jaroslav Greifenfels z Pilsenburku nechal starou tvrz přestavět na renesanční zámek. Jedinou podstatnou další úpravou bylo zastřešení zámku barokní střechou, k čemuž došlo nejspíše na popud hraběte Bedřicha Desfourse, který Tmaň vlastnil v letech 1755–1802.
Od roku 1862 zdejší panství získali Noltschovi, kteří ho měli až do roku 1948. V letech 1909 až 1912, byl významným hostem na zámku i malíř Mikoláš Aleš. Poslední majitelkou zámku se stala Anna Noltschová, která se v roce 1939 ve Francii provdala za syna světově známého výrobce pneumatik Michellina.
Zámek přešel do správy německých úřadů a byly z něj odvezeny některé cenné předměty, které se již do zámečku nikdy nevrátili. Zámek poté přešel do správy národního výboru a vznikla zde ubytovna pro zaměstnance Králodvorských železáren. Později v něm JZD sušilo seno.
Zámek v havarijním stavu byl převeden pod správu Památníku národního písemnictví a pak pod Státní knihovnu v Praze. Ke konci osmdesátých let, v roce 1988, přeci jenom došlo k nejnutnějším opravám. Zámek poté několikrát měnil majitele, ale zůstával bez využití a chátral.
Až v roce 2021, společnost Senlife, nový majitel zámku, představila projekt přestavby zchátralého zámku na domov pro seniory a skutečně se pustila do práce. Společnost Senlife uvedla do provozu již jeden takový projekt, a to v Mělníku.