Nowakova vila
Vilu si v roce 1862 nechal postavit úspěšný továrník Josef Nowak v novorenesančním stylu v těsném sousedství jeho továrny na textilní barviva a výrobu škrobu.
Jeho synové ale podnikatelský talent nezdědili. Heinrich své dědictví záhy prohýřil a utekl do USA a pod vedením Eduarda se zadlužená továrna v roce 1902 dostala pod nucenou soudní správu. Smolař Eduard navíc zbývající majetek, včetně vily, v roce 1914 prodal za válečné dluhopisy, které se po porážce monarchie staly bezcennými.
Vilu zakoupil Ing. Robert Patočka, vrchní ředitel cukrovaru, společník firem Maggi a Julius Meinl a člen správních rad. Ten ji v roce 1930 přepsal na svou dceru Alžbětu Endlerovou, která byl provdána za bankovního ředitele Ludvíka Endlera.
Po roce 1948 rodina o majetky přišla a byla perzekuována. Dcera Alžběty Endlerové Eliška (Lily) Endlerová (* 1924) emigrovala do USA. Její sestra Helena Endlerová zůstala v České republice (1926–2017) a jako violoncellistka byla členkou orchestru Národního divadla. Po znárodnění sloužila vila potřebám státního statku, který v ní zřídil byty pro zaměstnance a kanceláře pro administrativu.
Po roce 1989 byl dům s hospodářským zázemím restituován. V hospodářských budovách bývalého státního statku provozuje Ing. Martin Stárek unikátní Muzeum užitkové techniky.
Po roce 2020 kompletně zrekonstruovaná vila, kde se nově nachází 12 bytových jednotek od dispozice 2kk až po dispozici 5kk (od 67 m2 po 108 m2), byla rozprodána na jednotlivé byty.