Fabrika Temný Důl
Údolí řeky Úpy dalo vzniknout mnoha průmyslovým podnikům v Krkonoších. Bylo tu dostatek suroviny – dřeva, a vodní tok zajišťoval pohon. Vznikaly tu proto sklárny, brusírny a papírny. Samotná krkonošská obec Horní Maršov vznikla díky těžbě dřeva a v jejím okolí fungovalo hned několik dřevařských podniků. Jen brusíren bylo v okolí v polovině 19. století 12. Čtyři stávaly ve Velké Úpě, tři v Temném Dole, dvě v Horním Maršově a jedna ve Spáleném Mlýně v Malé Úpě. Většina z nich zanikla po roce 1945 a všechny nesly jméno po svém zakladateli – Knajflova, Adolfova, Hofrova atd.
Dixova brusírna byla ale největší, nejmodernější a také nejhezčí. Postavil ji mlynář a majitel brusírny ve Velké Úpě Ignaz Dix v roce 1868. Ještě ve třicátých letech 20. století brusírnu s papírnou vlastnili Rudolf a Ernst Dixové.
Po druhé světové válce byla továrna zkonfiskována a stala se součástí n. p. Krkonošské papírny. Brusírna pracovala až do požáru v dubnu 1965. Po dvou letech obnovilo provoz výrobní družstvo Mechanika Praha a vyrábělo zde například stěrače, v zadním traktu byla lakovna.
Továrna se po revoluci měla změnit na výrobnu teflonového nádobí. K tomu nedošlo, objekt byl prodán do soukromého vlastnictví a vydrancován. Pak ho převzala ostravská společnost Orea - Invest, od které fabriku v roce 2017 koupil pan Chotek. Nový majitel objekt zabezpečil, provedl nejnutnější opravy a plánuje postupnou celkovou rekonstrukci.