Vila rodiny Wittalových
Významná součást zástavby této městské lokality, typická ukázka brněnské meziválečné architektury. Odráží se v ní osudy 20. a 21. století. Vila z roku 1932, podle návrhu brněnského architekta Heinricha Bluma, byla postavena pro židovskou rodinu Wittalových, podnikající v textilním průmyslu.
Ve svém domě však Wittalovi směli žít pouze do roku 1939. Vzhledem k jejich židovskému původu byla rodinná firma i vila arizována. V roce 1942 pak celá rodina umírá v koncentračních táborech, Johann v Terezíně, jeho manželka Friederika v Treblince a v polském táboře byl ve stejném roce zavražděn i proslulý architekt Heinrich Blum.
Po válce komunisté firmu znárodnili a vilu jako své reprezentační sídlo zneužíval například předseda Městského národního výboru. K němu chodily do vily přenocovat „celebrity", jako například tehdejší prezident Klement Gottwald. „Ten se ale vždy musel podle očitých svědků opírat o plot, aby došel ke vchodu, jak byl opilý."
Brno, které do oprav vily za 70 let nic neinvestovalo, se snažilo dům marně udat už roce 2004. „Chtěli za něj 11 milionů. Neřešili ale stěhování tří nájemníků, nikdo proto dům s věcným břemenem nekoupil". A stejně nulová efektivita panuje u úředníků i v roce 2023, zbídačená vila je stále ve vlastnictví Brna a úředníci bloumají, jak s vilou naložit.
V roce 2024 chce město svěřit budovu do rukou Muzea města Brna, které má dát vile nový život. Ve spolupráci s Židovskou obcí Brno zde vznikne Centrum židovské kultury. Předcházet tomu musí rekonstrukce. Centrum židovské kultury bude sídlit v celém objektu, konkrétně ve dvou nadzemních podlažích a jednom podzemním. V zahradě by se pak mohly konat komunitní akce pro veřejnost.