Vila Skorkovský (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 20.6.2017

Vila Skorkovský

Stručné info

Modernistická vila s prvky art deco od Václava Nekvasila z r. 1921 byla postavená pro trojského stavitele a mecenáše ing. arch. Jana Skorkovského, spolumajitele Pražské stavební a betonářské společnosti (viz. kniha o stavbách firmy Nekvasil, kde je i tato vila vyfocena). Jan S. byl starším bratrem K. Skorkovského a také druhý hlavní akcionář (spolu s bratrem měli většinu) jeho stavební firmy.

Vila mu patřila do jeho smrti v roce 1947. Ve stejné ulici měli domy i další akcionáři firmy Dr. K. Skorkovský - AK. S. Bechyně a Ing. Zelený. V letech 2000 - 01 prošla vila celkovou citlivou rekonstrukcí podle návrhu Vladimíra Krátkého.

Adresa
Nad Kazankou 187/13, 17100 Praha 71
Rok stavby
Galerie
Vila Skorkovský (Exteriér), autor: Radomír Kočí, datum: 20.6.2017
Klikněte níže na mapě na bod a uložte návštěvu domu

(Vzdálenost aktualizujete kliknutím na bod v mapě)


Doplňující info

Dům stojí v prudkém svahu. Vila je čtyřpodlažní s mansardovou střechou. Hlavní jižní průčelí domu je tříosé. Fasádu modeluje polygonální rizalit, který ve třetím patře tvoří balkon, a předstupující hmota přízemí, která nese v 1. podlaží terasu se zděným zábradlím. Terasa přesahuje na východní fasádu. Je přístupná schodištěm ze zahrady a přes vstupní verandu je tak jedním z hlavních vstupů do domu. Druhý vstup do domu je od západu, kryje jeje sloupová lodžie. Všechna průčelí domu zdobí lizénové omítkové rámce s ornamenty ve stylu art deco a ukončuje je hlavní konzolová římsa. Střechu prolamují vikýře osvětlující obytné podkroví. Hlavní schodiště obsluhující všechna patra se nachází v severozápadní části vily. Reprezentativní prostory domu jsou orientovány na jih, obsluhující na sever. [1]

Subjekty

Časová osa

3/2019
Vila je v březnu v držení firmy ZZZ Immobilien AG
2001
V letech 2000 - 01 prošla celkovou citlivou rekonstrukcí podle návrhu Vladimíra Krátkého. [1]
1921
Modernistická vila s prvky art deco od Václava Nekvasila z r. 1921. Postavená byla pro trojského stavitele a mecenáše Karla Skorkovského, majitele Pražské stavební a betonářské společnosti. Stavební povolení bylo vydáno roku 1921. [1] Podle jiného zdroje si vilu nechal postavit Ing. Arch Jan Skorkovský (viz. kniha o stavbách firmy Nekvasil, kde je i tato vila vyfocena). Jan S. byl starším bratrem K. Skorkovského a také druhý hlavní akcionář (spolu s bratrem měli většinu) jeho stavební firmy. Vila mu patřila do jeho smrti v roce 1947. Ve stejné ulici měli domy i další akcionáři firmy Dr. K. Skorkovský - AK. S. Bechyně a Ing. Zelený.

Literatura

Dalibor Prix a kol. ; Umělecké památky Prahy ; Nakladatelství Academia, 1. vydání r. 2017, díl M - U, strana 760 [1]

Články

O domu nejsou k dispozici žádné články.

Externí galerie

Dům nemá k dispozici žádné externí galerie.

Facebook

Dům nemá k dispozici žádné Facebook odkazy.

Další odkazy

Dům nemá k dispozici žádné další odkazy.

Návštěvy

Historie návštěv domů je k dispozici v prémiové verzi.